Radio Nowinki PK - Wieczór w Nowinkach

Podcasty

Wykrzyczeć prawdę, również tą najboleśniejszą

Loading the player ...

Cierpienie i walka zapisana nie słowami, a na plakatach. Artystyczne ujęcie okrucieństw wojny, ale także silny przekaz, nie pozostający bez echa. Twórczy opór - wyjątkowa wystawa na Wydziale Mechanicznym PK.
Niebawem minie rok od agresji Rosji na Ukrainę. Nie trzeba dodawać, jak wiele się w tym czasie  wydarzyło. Także my, Polacy wiele zrozumieliśmy. Świat okazał się mniejszy niż myśleliśmy, a słowa Ernesta Hemingway’a jeszcze bardziej aktualne.

Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą: każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie.

Walczyć o wolność można w różny sposób. Jedni zaciągają się do wojska i chwytają za karabin inni śpiewają piosenki, albo piszą wiersze. Są też tacy, którzy na plakatach zapisują swoje przemyślenia i uczucia. Często robią to ryzykując swoje bezpieczeństwo.

Tak było również w przypadku plakatów z wystawy znajdującej się na Wydziale Mechanicznym. Jak powstawały? Kto jest stworzył? Jaki cel ma wystawa?Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z kuratorką wystawy „Twórczy Opór” Oleną Donets.