KUKIZ I PIERSI - Caluj Mnie

Podcasty

Tadeusz Kościuszko wzorem naśladowania dla każdego!

Loading the player ...

Bohater, inżynier, żołnierz, wyborny myśliciel i innowator, a także sprytny polityk. O patronie Politechniki Krakowskiej można powiedzieć wiele. Jeszcze więcej można napisać, ale nie w tym rzecz - ponad wszystko warto zainspirować się jego życiem!

Dlaczego Kościuszko jest nam tak bliski? Tylko dlatego, że walczył o wolność naszej Ojczyzny? Dlatego, że jego nazwisko jest słynne również za granicami naszego kraju? Nie, zdecydowanie nie tylko dlatego. Wiadomo, Kościuszko to duma Polskiego Narodu, ale także utalentowany człowiek, który swoją ambicję i umiejętności potrafił dobrze spożytkować. Oddany ważnym ideom, stawał po stronie słabszych, walczył o sprawy dla nas oczywiste, lecz w swoich czasach był prawdziwym reformatorem. Niczym prawdziwy idol młodych niepokornie dążył do celu.

Trafnie trzeba zwrócić uwagę, że w Krakowie symbolicznych miejsc odnoszących się do Wodza Insurekcji z 1794 roku, jest niezwykle wiele. Pomimo iż Kościuszko urodził się w Mereczowszczyźnie, to w stolicy Małopolski jest traktowany niczym honorowy obywatel. I choć Kopiec jego imienia, nie jest tak wysoki jak najwyższy szczyt Australii (Mount Kościuszko), to jest równie symboliczny i ważny dla każdego z Krakusów.

W dzisiejszej audycji “Reporter na Tropie…” Dominik Ryś odkrywa ciekawe strony życia Patrona PK, jednocześnie nawiązując do zakończonego konkursu wiedzy o niezwykłym życiu Kościuszki, którego został zwycięzcą.

Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest