Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

Podcasty

05.06
2021
Podróż koleją stanie się bezpieczniejsza dzięki innowacji studentów PK!

Podróż koleją stanie się bezpieczniejsza dzięki innowacji studentów PK!

 

Loading the player ...


 
Małe rzeczy przynoszą wielkie zmiany. Z takiego założenia wyszła grupa studentów, dla której pociągi, szyny i infrastruktura kolejowa to coś więcej niż tylko nauka i przyszłe środowisko pracy. Ich innowacyjny pomysł zwrócił uwagę, zostając przy tym doceniony w ważnym konkursie projektów.

RASP. Railway Platform Awareness System to system świateł, które zapewnią bezpieczeństwo na dworcach kolejowych. W głowach pomysłodawców obok specjalnych systemów oznaczeń dotykowych dla niewidomych, koniecznością stało się umieszczenie w płycie peronu świetlnej instalacji, która poprzez emitowany kolor będzie ostrzegać, a także prowadzić pasażerów do celu. Rozwiązanie, choć dość proste, zawiera wiele ciekawostek, które zainteresowały kapitułę Ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcji Studenckich „KOKOS”, zorganizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Finalne IV miejsce to zaskoczenie, ale także dodatkowa motywacja, by w Europejskim Roku Kolei, postawić na nietuzinkowe rozwiązania i innowacje “made in Politechnika Krakowska”.  
 
W przypadku systemów transportowych obejmujących szybką kolej miejską oraz metro, proponowane przez studentów Wydziału Mechanicznego rozwiązanie pozwoli także na informowanie pasażerów oczekujących na peronie o napełnieniu poszczególnych wagonów pociągu. Dzięki tej informacji, będą oni mogli wsiąść do mniej napełnionych wagonów, a jednocześnie będą w stanie zachować większy dystans od współpasażerów, minimalizując tym samym ryzyko potencjalnej infekcji wirusowej. 
 
Czy rozwiązanie doczeka się komercjalizacji, jaka jest jego przyszłość? Jakie zalety i wady kryje jego montaż - o tym więcej w rozmowie z delegatami zespołu projektowego: Dorotą i Pawłem, którzy zdecydowali się szerzej opowiedzieć o swojej pracy do mikrofonu Radia Nowinki!
 
---
Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners