Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

1 SLO MO TION Radio Edit
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

Podcasty

11.02
2021
Owoce będą dojrzewać na czas! Wszystko za sprawą chemików z PK

Owoce będą dojrzewać na czas! Wszystko za sprawą chemików z PK

 
 
W zaciszu skromnego laboratorium kryje się prawdziwa technologiczna rewolucja, która zaciekawić może nie tylko kochających naukowe opracowania teoretyków.

 

O tym, że chemia pełna jest skomplikowanych połączeń i nazw związków, których skład nijak nie mówi do czego mogą służyć, wie prawie każdy laik. Szczególnie trudno uzmysłowić sobie wszystko to, co nie jest namacalne, a czego nie możemy sobie w łatwy sposób wyobrazić. Co jednak na pozór zdaje się trudne do zrozumienia, w życiu codziennym bardzo często znajduje proste i logiczne zastosowanie.
 
Przykład? Proszę bardzo!
 
Zespół Profesora Radomira Jasińskiego w laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej z sukcesami kontynuuje pracę nad otrzymywaniem prekursorów analogów metylocyklopropenu. Czy to dla nas ważne? Odpowiedź brzmi krótko: “oczywiście tak”. Dzięki tym działaniom będzie możliwe bardziej ekologiczne tworzenie substancji odpowiadających za hamowanie dojrzewania owoców i warzyw. Co łatwo odgadnąć pionierskie odkrycia mogą w najbliższych latach stać się podstawowym wsparciem branży transportowej w logistyce przewozu owoców i warzyw. Prawda, że brzmi to niezwykle ciekawie?
 
Więcej o pasji do chemii, nowym odkryciu oraz zespole, który nie boi się białych fartuchów, w rozmowie z Profesorem Radomirem Jasińskim, Prodziekanem WIiTCh, kierującym pracami w Zakładzie Chemii Organicznej.

 

Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest

 

 

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners