O tym, że chemia pełna jest skomplikowanych połączeń i nazw związków, których skład nijak nie mówi do czego mogą służyć, wie prawie każdy laik. Szczególnie trudno uzmysłowić sobie wszystko to, co nie jest namacalne, a czego nie możemy sobie w łatwy sposób wyobrazić. Co jednak na pozór zdaje się trudne do zrozumienia, w życiu codziennym bardzo często znajduje proste i logiczne zastosowanie.
Przykład? Proszę bardzo!
Zespół Profesora Radomira Jasińskiego w laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej z sukcesami kontynuuje pracę nad otrzymywaniem prekursorów analogów metylocyklopropenu. Czy to dla nas ważne? Odpowiedź brzmi krótko: “oczywiście tak”. Dzięki tym działaniom będzie możliwe bardziej ekologiczne tworzenie substancji odpowiadających za hamowanie dojrzewania owoców i warzyw. Co łatwo odgadnąć pionierskie odkrycia mogą w najbliższych latach stać się podstawowym wsparciem branży transportowej w logistyce przewozu owoców i warzyw. Prawda, że brzmi to niezwykle ciekawie?
Więcej o pasji do chemii, nowym odkryciu oraz zespole, który nie boi się białych fartuchów, w rozmowie z Profesorem Radomirem Jasińskim, Prodziekanem WIiTCh, kierującym pracami w Zakładzie Chemii Organicznej.
Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest