Unknown

Podcasty

"Mózg w Piwnicy" wystawa pióra Iwony Siwek-Front

Loading the player ...

Od 21 marca mogą Państwo oglądać w Piwnicy Pod Baranami wystawę autorstwa Iwony Siwek-Front, cykl nowych prac artystki nosi tytuł: „Mózg w Piwnicy”. Jest to wydarzenie dodatkowe towarzyszące Tygodniowi Mózgu w Krakowie organizowanego przez Zakład Biologii i Obrazowania Komórki Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika. Wystawę można zobaczyć w Piwnicy Pod Baranami o każdej porze w nocy do 31 marca.

Przedstawiamy Państwu rozmowę z artystką, która miała miejsce krótko przed wernisażem wystawy "Mózg w Piwnicy" w atelier Iwony Siwek-Front.

Krystyna Styrna-Bartkowicz Prezes Stowarzyszenia Artystów o wydarzeniu piszę:

Piwnica pod Baranami – od 59 lat symbol wolności i niezależności twórczej. Miejsce artystycznych wydarzeń sygnowane uznanymi  nazwiskami twórców różnych dziedzin, którzy w Piwnicy debiutowali, spotykali się tutaj, nadal przychodzą. Trudno sobie wyobrazić lepszy entourage na perwersyjnie naukowe a jednocześnie artystyczne spotkanie MÓZGÓW! Profesor Jerzy Vetulani, który o mózgu wie prawie wszystko (na szczęście nie wszystko), w Piwnicy bywał niemal od początku jej istnienia a nawet przez czas jakiś był konferansjerem w piwnicznym kabarecie, rozbawiając widzów kąśliwymi tekstami. Iwonkę, uczennicę szkoły podstawowej, do Piwnicy przyprowadzali rodzice, artyści plastycy. To po po nich  odziedziczyła talent, który wraz z charakterem objawiła dosyć wcześnie. Niewątpliwie artystyczne błyski w oczach licealistki sprawiały,że piwniczny cerber pan Edziu bez słowa otwierał przed Iwoną (w latach 80. trudno dostepne dla niewtajemniczonych) piwniczne podwoje.

Iwona Siwek–Front

Artystka urodzona w Krakowie. Córka pary krakowskich artystów. Wolna i niezależna, podążająca własnymi twórczymi ścieżkami. Iwona Siwek–Front zajmuje się malarstwem, rysunkiem, komiksem. Główny temat jej rysunków stanowią ludzie, których możemy spotkać na ulicy każdego dnia. Atelier działa przy ulicy Wiślnej od 15 lat, przez ten czas powstają nowatorskie notatki dokumentujące życie Krakowa.

Informacje dotyczące artystki Iwony Siwek-Front: siwekfront.com