Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

Podcasty

21.04
2021
Młoda, zdolna, wykształcona - oto Polka kończąca studia na PK

Młoda, zdolna, wykształcona - oto Polka kończąca studia na PK

 

Loading the player ...


 
Zaskoczyć świat mając mniej niż 25 lat - czy to możliwe? Znamy wiele takich niezwykłych historii, które gdzieś daleko za oceanem, stały się wizytówką kilku początkujących konstruktorów, programistów, a dzisiejszych miliarderów. Nie musimy jednak uciekać za ocean, by poznać niezwykle utalentowane umysły.
 
Technologiczne cuda “made in Politechnika Krakowska” to nie wymysł rodem z filmów science-fiction. Coraz więcej studentek zamienia marzenia i idee w materialne przedmioty, lub funkcjonalne urządzenia. Dla tych, które nie boją się łączyć nauki z jej praktycznym wykorzystaniem, oferta wsparcia i wachlarz możliwości staje się coraz większy. Dzięki niemu konstruowanie urządzeń przyszłości dzieje się na naszych oczach.

Polska, a z nią wyższe uczelnie techniczne przeszły niełatwą drogę. Akcja “Dziewczyny na Politechniki” nie tylko sprawiła, że korytarze ścisłych kierunków wypełniły się długowłosymi pięknościami. Okazuje się, że również płeć piękna znakomicie odnajduje się w laboratoriach i przy desce kreślarskiej. Efektem tego są laury, które coraz częściej trafiają w drobne kobiece ręce.

Przykład? Oczywiście!

Jednym z bardziej odważnych, a zarazem niezwykłych wynalazków stworzonych ostatnimi czasy na Politechnice Krakowskiej jest elektroniczna proteza ręki sterowana impulsami mięśniowymi. Wynalazek dedykowany osobom chcącym powrócić do pełnej sprawności po amputacji dłoni, jest prawdziwą perełką łączącą w sobie zdobycze technologiczne w kilku obszarach. Co jednak najważniejsze jest autorskim projektem studentki kierunku Inżynieria Biomedyczna, realizowanego na Wydziale Mechanicznym PK.

Projekt stworzony w ramach 7. edycji Koła Naukowego ABB – firmy będącej globalnym liderem technologii z dziedziny energetyki i automatyki, stał się jednoczenie naturalną okazją do rozmowy, podczas której razem z Agnieszką Takaczyk odkrywamy krok po kroku jej niezwykły wynalazek, zastanawiamy się czy młodym konstruktorom w Polsce jest łatwo stawiać pierwsze kroki kariery. Finalnie snujemy opowieść o przyszłości i rozwoju wielokrotnie nagradzanego prototypu protezy dłoni.


---

Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners