Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

Podcasty

03.07
2021
Kolej transportem przyszłości?

Kolej transportem przyszłości?

 

Loading the player ...


 
Bezpieczne i szybkie pokonywanie dystansów to zagadnienie, które towarzyszy inżynierom i naukowcom już od wielu lat. To również temat, który fascynuje nas wszystkich - bo przecież mówiąc o podróżach, mówimy jednocześnie nie wprost o transporcie.

Wybierając na wakacyjny środek transportu pociąg ciągle jeszcze decydujemy się na pewny kompromis pomiędzy wygodą, a czasem dotarcia do docelowej stacji. Siatka połączeń krajowych z roku na rok choć ulepszana wskazuje, że ma swoje braki. Jest jednak namacalnie zauważalny rozwój tej gałęzi infrastruktury w Polsce, który - co warto nadmienić - przebiega niezwykle dynamicznie. Coraz lepiej wyglądaj także czasy przejazdu pomiędzy punktami “A i B”. Wraz z coraz nowocześniejszym taborem pociągów i wagonów komfort rośnie. Nie trzeba decydować się na Pendolino, by tą zmianę poczuć na własnej skórze. 
 
Wielkie inwestycje, wsparcie Unii Europejskiej, a także dobra atmosfera i ogólny pozytywny klimat do prowadzenia działań powodują, że obserwujemy wyjątkowo ciekawy okres dla Polskiego Kolejarstwa. Koleje Dużej Prędkości, czyli takie, które przekraczają 200 km/h, to wyzwanie jakie ma stać się niebawem standardem, a przy okazji niezwykle interesujący temat również dla badaczy i inżynierów Politechniki Krakowskiej. Trudno bowiem mówić o powstaniu CPK, bez dobrze zorganizowanych połączeń kolejowych.
 
Więcej o tym, jak wygląda sytuacja infrastruktury szynowej, jakie są perspektywy i bolączki, w rozmowie z Prof. dr hab. inż. Andrzejem Szaratą, Dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej, dla którego podróże, również te odbywane w pociągu, to coś więcej niż tylko przemieszczanie się. 
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners