03.07
2021
Kolej transportem przyszłości?
Loading the player ...
Bezpieczne i szybkie pokonywanie dystansów to zagadnienie, które towarzyszy inżynierom i naukowcom już od wielu lat. To również temat, który fascynuje nas wszystkich - bo przecież mówiąc o podróżach, mówimy jednocześnie nie wprost o transporcie.
Wybierając na wakacyjny środek transportu pociąg ciągle jeszcze decydujemy się na pewny kompromis pomiędzy wygodą, a czasem dotarcia do docelowej stacji. Siatka połączeń krajowych z roku na rok choć ulepszana wskazuje, że ma swoje braki. Jest jednak namacalnie zauważalny rozwój tej gałęzi infrastruktury w Polsce, który - co warto nadmienić - przebiega niezwykle dynamicznie. Coraz lepiej wyglądaj także czasy przejazdu pomiędzy punktami “A i B”. Wraz z coraz nowocześniejszym taborem pociągów i wagonów komfort rośnie. Nie trzeba decydować się na Pendolino, by tą zmianę poczuć na własnej skórze.
Wielkie inwestycje, wsparcie Unii Europejskiej, a także dobra atmosfera i ogólny pozytywny klimat do prowadzenia działań powodują, że obserwujemy wyjątkowo ciekawy okres dla Polskiego Kolejarstwa. Koleje Dużej Prędkości, czyli takie, które przekraczają 200 km/h, to wyzwanie jakie ma stać się niebawem standardem, a przy okazji niezwykle interesujący temat również dla badaczy i inżynierów Politechniki Krakowskiej. Trudno bowiem mówić o powstaniu CPK, bez dobrze zorganizowanych połączeń kolejowych.
Więcej o tym, jak wygląda sytuacja infrastruktury szynowej, jakie są perspektywy i bolączki, w rozmowie z Prof. dr hab. inż. Andrzejem Szaratą, Dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej, dla którego podróże, również te odbywane w pociągu, to coś więcej niż tylko przemieszczanie się.
« powrót