03.03
2021
Eko-słupek czyli monitoring powietrza na wyciągnięcie ręki
Niepozorny, niewielki, a jednak bardzo ważny. Eko-słupek święcący wielobarwnymi kolorami, podpowiada nam kiedy oddychać pełną piersią, a kiedy ubrać maskę przeciwsmogową. Dwa takie urządzenia działają już na Politechnice Krakowskiej.
Chińskie powiedzenie mówi, że szczęśliwy jest ten, kto urodzi się w ciekawych czasach. XX i XXI wiek należą do jednych z bardziej dynamicznych. Na nudę narzekać nie możemy. Ludzkość mierzy się z wieloma kłopotami. Zmiany klimatyczne, topniejące lodowce i globalne wyzwania związane z rozwojem przemysłu. Do tego pandemia, o której jednak dziś rozmawiać nie będziemy.
Jesteśmy tym co jemy? …a może tym czym oddychamy? To oczywiście trudne pytania, na które jednoznacznej odpowiedzi brak. Co do jednego możemy być jednak pewni - jakość i czystość powietrza ma znaczenie dla naszego zdrowia. Na Politechnice Krakowskiej zainstalowane zostały dwa urządzenia monitorująco-sygnalizujące, których celem działania jest informowanie o stanie i jakości powietrza. Prosta i niewyróżniająca konstrukcja kryje w sobie czułą aparaturę, która posłużyć może przechodniowi, ale także rzeszy badaczy. Co jednak najważniejsze, dzięki nim rośnie świadomość i wiedza na temat tego, czego gołym okiem dojrzeć nie sposób.
Więcej o tym czym oddychamy, jak działają eko-słupki, i do jakich wniosków dochodzą naukowcy w oparciu o zbierane przez nie dane, w rozmowie z magister inżynier Katarzyna Nowak-Dzieszko, która wierzy, że monitoring powietrza i wysiłki z nim związane, poprawią komfort życia mieszkańców aglomeracji miejskich - zarówno tych polskich, jak i zagranicznych.
Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest
« powrót