Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Ladyhawke - Sunday Drive
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

Podcasty

03.03
2021
Eko-słupek czyli monitoring powietrza na wyciągnięcie ręki

Eko-słupek czyli monitoring powietrza na wyciągnięcie ręki

 
 
Niepozorny, niewielki, a jednak bardzo ważny. Eko-słupek święcący wielobarwnymi kolorami, podpowiada nam kiedy oddychać pełną piersią, a kiedy ubrać maskę przeciwsmogową. Dwa takie urządzenia działają już na Politechnice Krakowskiej.

Chińskie powiedzenie mówi, że szczęśliwy jest ten, kto urodzi się w ciekawych czasach. XX i XXI wiek należą do jednych z bardziej dynamicznych. Na nudę narzekać nie możemy. Ludzkość mierzy się z wieloma kłopotami. Zmiany klimatyczne, topniejące lodowce i globalne wyzwania związane z rozwojem przemysłu. Do tego pandemia, o której jednak dziś rozmawiać nie będziemy.
 
Jesteśmy tym co jemy? …a może tym czym oddychamy? To oczywiście trudne pytania, na które jednoznacznej odpowiedzi brak. Co do jednego możemy być jednak pewni - jakość i czystość powietrza ma znaczenie dla naszego zdrowia. Na Politechnice Krakowskiej zainstalowane zostały dwa urządzenia monitorująco-sygnalizujące, których celem działania jest informowanie o stanie i jakości powietrza. Prosta i niewyróżniająca konstrukcja kryje w sobie czułą aparaturę, która posłużyć może przechodniowi, ale także rzeszy badaczy. Co jednak najważniejsze, dzięki nim rośnie świadomość i wiedza na temat tego, czego gołym okiem dojrzeć nie sposób.
 
Więcej o tym czym oddychamy, jak działają eko-słupki, i do jakich wniosków dochodzą naukowcy w oparciu o zbierane przez nie dane, w rozmowie z magister inżynier Katarzyna Nowak-Dzieszko, która wierzy, że monitoring powietrza i wysiłki z nim związane, poprawią komfort życia mieszkańców aglomeracji miejskich - zarówno tych polskich, jak i zagranicznych.
 
 
 
Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners