Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków
tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823
Obserwuj nas na:
ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!
Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.
Nauka z każdym dniem zaskakuje nas nowymi odkryciami. Stałe okazują się zmiennymi, a to co nazywaliśmy fundamentem wiedzy, okazuje się jedynie płytko zakotwiczoną podmurówką. Jako ludzkość przechodzimy ewolucję, której obiektem zainteresowania jest coraz większa i lepiej ugruntowana wiedza. Każda dyscyplina naukowa przeżywa czas “weryfikacji”.
W dziedzinie chemii interesujących reakcji nigdy nie brakowało. Wiele z nich nazywanych jest podręcznikowymi. Czy czeka nas ich przedefiniowanie? Odpowiedź jest twierdząca. Potwierdzają to działania naukowców Politechniki Krakowskiej. W wyniku współpracy naukowej dwóch zespołów, którymi kierują prof. dr hab. inż. Radomir Jasiński (kierownik Zakładu Chemii Organicznej, prodziekan WIiTCh) oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Wzorek (kierownik Katedry Technologii Chemicznej i Analityki Środowiskowej, prodziekan WIiTCh), odnaleziono i udokumentowano unikatowy przypadek jednoetapowej eliminacji chlorowodoru, bez udziału jakichkolwiek produktów pośrednich.
Mowa tu o reakcji eliminacji, która znajduje się w programie nauczania uczniów szkół średnich. Modelem, na którym rozpatruje się te procesy jest eliminacja chlorowodoru (HCl). Podręczniki bazując na dziesiątkach lat prac eksperymentalnych – podają zgodnie, że eliminacja chlorowodoru z cząsteczek organicznych dokonuje się poprzez dwuetapowy mechanizm. Zachodzi on z udziałem wolnych rodników w fazie gazowej, albo z udziałem jonowych produktów pośrednich w roztworze. W obliczu najnowszych badań specjalistów z Politechniki Krakowskiej, okazuje się, że te informacje nie muszą być w pełni zgodne z prawdą.
Jakie znaczenie ma to odkrycie, czy było tylko incydentalne, a może jest początkiem większej serii zaskakujących świat nauki odkryć? Więcej o tym w rozmowie z profesorem dr hab. inż. Radomirem Jasińskim, jednym ze współautorów odkrycia, który podkreśla, że sam zastanawia się ile jeszcze ciekawostek kryje chemia organiczna.
Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest
Facebook Instagram Poliechnika Krakowska GALERIA RADIOWA Nasza Politechnika Klub Kwadrat © Copyright 2011