Michal Lebiest - Nocne Rendez Vous

2024
Zrównoważona mobilność – wspólny cel Politechniki i Krakowskiego Centrum Technicznego BorgWarner

Rozwój zrównoważonej mobilności w ramach wspólnych projektów naukowo-badawczych, organizacja wycieczek dydaktycznych, praktyk i staży dla studentów, wymiana specjalistycznej wiedzy i doświadczeń, organizacja sympozjów, konferencji i szkoleń – to główne pola współpracy Politechniki Krakowskiej i Krakowskiego Centrum Technicznego BorgWarner. Umowę o współdziałaniu podpisali 20 marca 2024 r. rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK oraz Agata Marcinowska-Zaręba, członek zarządu BorgWarner eMobility Poland sp. z o.o. i Paweł Czernecki, Site Manager BorgWarner Kraków.

BorgWarner to amerykański koncern z ponad 130-letnią historią, dostarczający rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności. W swoich strategicznych celach zaznacza transformację do e-mobilności. Działa w licznych lokalizacjach na całym świecie, w Polsce w Błoniu pod Warszawą, Rzeszowie oraz w Krakowie, gdzie rozwija  Centrum Techniczne BorgWarner. To właśnie ono będzie głównym realizatorem umowy o współpracy z Politechniką Krakowską. – Krakowskie Centrum Techniczne BorgWarner powstało w 2022 roku w celu zapewnienia kompleksowego rozwoju komponentów energoelektronicznych dla pojazdów samochodowych ze szczególnym uwzględnieniem inwerterów oraz zintegrowanych elektrycznych układów napędowych – mówi Paweł Czernecki, Site Manager BorgWarner Kraków. – Zespoły inżynierskie tworzymy w oparciu o ekspertów z wiedzą domenową, ale równie ważny jest dla nas potencjał i chęć pogłębiania wiedzy z zakresu elektromobilności. Dlatego wśród naszych celów jest współpraca z wiodącymi ośrodkami naukowymi oraz stworzenie atrakcyjnej oferty dla studentów i absolwentów, którym chcemy oferować programy szkoleniowe i atrakcyjne ścieżki kariery.

Krakowskie Centrum Techniczne BorgWarner odpowiadaj zarówno na potrzeby pracowników, jak i praktykantów i stażystów, którzy chcą się przygotować do pracy w branży pojazdów elektrycznych. – Dzięki zainicjowanej właśnie współpracy nasi studenci będą mogli korzystać z międzynarodowego wsparcia technicznego i odpowiednio przygotowanych laboratoriów firmy. Da im to szansę na zdobycie wiedzy i doświadczeń w jednej z najważniejszych branż światowej gospodarki, która bardzo dynamicznie się zmienia. Branża motoryzacyjna musi sprostać rosnącym oczekiwaniom społecznym i środowiskowym, którym - wchodząc na rynek pracy – będą musieli też sprostać nasi absolwenci – podkreśla rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata.

Jak zaznacza dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, dziekan Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (WIEK) PK, który – ze strony uczelni - będzie koordynował współpracę, pól do wspólnej aktywności jest wiele. Politechnika kształci młodych inżynierów na kierunkach i specjalnościach związanych z polami działalności nowego partnera uczelni takich jak transport, elektrotechnika i automatyka (ze specjalnościami elektromobilność czy inżynieria systemów elektrycznych), środki transportu i logistyka, pojazdy samochodowe. Dla nich atrakcyjna będzie oferta stażów i praktyk, oferowanych przez Krakwoskie Centrum Techniczne BorgWarner. – Mamy także nadzieję na współpracę specjalistów firmy ze studenckimi kołami naukowymi naszego wydziału i uczelni oraz podejmowanie przez studentów konkretnych wyzwań inżynierskich z pola działalności firmy w ramach prac inżynierskich i magisterskich. Oferujemy też możliwość współpracy naukowej np. w ramach doktoratów wdrożeniowych czy wspólnych projektów badawczo-rozwojowych z udziałem naszych ekspertów – mówi dziekan Maciej Sułowicz.

W spotkaniu towarzyszącym podpisaniu porozumienia o współpracy oprócz uczestniczyli przedstawiciele kadry naukowej Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej: dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK i dr hab. inż. Janusz Gołdasz, prof. PK z Katedry Automatyki i Informatyki, prof. PK oraz dr inż. Zbigniew Pilch z Katedry Inżynierii Elektrycznej, pełnomocnik dziekana WIEiK ds. kół naukowych.