Guns N' Roses - You Could Be Mine

Znamy laureatów Stypendiów Politechniki Krakowskiej za osiągnięcia naukowe!

Politechnika Krakowska po raz kolejny doceniła aktywnych naukowo studentów i doktorantów, przyznając im stypendia za osiągnięcia naukowe z Własnego Funduszu Stypendialnego.

To już kolejna odsłona programu Politechniki, uruchomionego kilka lat temu. W edycji zimowej 2024 stypendia otrzymało 18 studentów I i II stopnia oraz 5 doktorantów ze Szkoły Doktorskiej PK. 12 marca w Sali Senackiej odbyło się spotkanie dla laureatów. W wydarzeniu wziął udział rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata oraz prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer, którzy wręczyli studentom i doktorantom dyplomy.

– Podstawą przyznania Państwu stypendium w tym programie są osiągnięcia naukowe. Państwa sukcesy mają wpływ na rozwój uczelni, a dla mnie osobiście stanowią nadzieję, że Państwa twarze zobaczę za kilka lat w Szkole Doktorskiej Politechniki Krakowskiej. Mam nadzieję, że Wasze aktywności i to, czym się Państwo zajmują teraz, przełoży się na dalszy naukowy rozwój – powiedział podczas wydarzenia w Sali Senackiej rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Program stypendialny dla studentów Politechniki Krakowskiej, realizowany z Własnego Funduszu Stypendialnego uczelni, ustanowił w grudniu 2020 r. Senat PK. Laureaci programu są wyłaniani dwa razy do roku. Otrzymują od uczelni półroczne stypendia, wypłacane co miesiąc w wysokości zależnej od pozycji na liście rankingowej. Wśród punktowanych osiągnięć – zgodnie z przyjętym regulaminem wypłacania stypendiów – są m.in. publikacje naukowe, aktywny udział w realizowanych na PK projektach NCN, NCBR, UE, patenty zrealizowane na PK, ukończenie i rozliczenie projektu realizowanego w ramach współpracy z FutureLab PK, INTECH PK lub Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości PK, wysokie miejsca w konkursach międzynarodowych lub krajowych. Każde osiągnięcie może być nagrodzone tylko raz.

– W naszym politechnicznym programie ważne są szczególne osiągnięcia naukowe studentów i doktorantów. W każdej edycji programu można zaraportować tylko dwa największe sukcesy, ale – co należy podkreślić – można je raportować regularnie, dlatego, że możliwość zdobycia stypendium pojawia się dwa razy do roku. Z ogromną satysfakcją zauważamy, że naukowe osiągnięcia studentów są już na równi z osiągnięciami doktorantów – tłumaczy prorektor ds. studenckich PK dr inż. Marek Bauer. – Od 2021 r. Politechnika Krakowska przekazała na stypendia dla aktywnych naukowo studentów już 855 495,00 zł. Traktujemy to jak inwestycję Politechniki Krakowskiej w zdolnych, młodych naukowców.

W tym roku uczelnia przeznaczy na stypendia ponad 300 tys. zł (w tym blisko 162 tys. w obecnej zimowej edycji).

Najwięcej laureatów w tej edycji programu stypendialnego PK studiuje na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki – 6 osób. 5 osób – zdobywców zimowej edycji stypendiów – studiuje na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, po 3 laureatów to studenci Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Lądowej, zaś 1 osoba z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Wśród doktorantów 3 osoby reprezentowały dyscyplinę inżynieria chemiczna, 1 – inżynierię środowiska, górnictwo i energetykę, 1 – inżynierię materiałową. W spotkaniu w Sali Senackiej, poza rektorem Andrzejem Szaratą i prorektorem Markiem Bauerem oraz laureatami stypendiów, udział wzięli dziekani i prodziekani wydziałów, na których studiują nagrodzeni, a także przedstawiciele Samorządu Studentów i Samorządu Doktorantów.