Myslovitz - Sei taing kya

Zmarł profesor Krzysztof Stypuła, Senator Politechniki Krakowskiej

Na Politechnikę napłynęły bardzo smutne informacje – zmarł prof. dr hab. inż. Krzysztof Konstanty Stypuła, wieloletni senator PK, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Gospodarki, Budżetu i Finansów, pracownik Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów Wydziału Inżynierii Lądowej PK.

Był absolwentem Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie i Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, wybitnym specjalistą w dziedzinie statyki i dynamiki budowli, dynamiki gruntów oraz ochrony środowiska przed wibracjami, współautorem polskich norm dotyczących wpływu drgań na budynki (PN-85/B-02170) i na ludzi w budynkach (PN-88/B-02171) oraz wytycznych projektowania budynków w warunkach występowania wpływów parasejsmicznych wywołanych budową i eksploatacją metra. Był autorem lub współautorem ponad 200 publikacji krajowych i zagranicznych, w tym kilku monografii, wykonawcą i kierownikiem ponad 170 prac naukowo-badawczych (m.in.10 projektów n-b), współpracował w roli eksperta  z wieloma firmami, był m.in. jednym z budowniczych Metra Warszawskiego, wielokrotnie nagradzanym i odznaczanym, członkiem wielu prestiżowych gremiów naukowych.  Był też autorem niezliczonych, żartobliwych, ale i poważnych  wierszy i fraszek o tematyce społeczno-obyczajowej i politycznej, trafnie i dowcipnie puentujących otaczającą nas rzeczywistość.