Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

OneRepublic - Waking Up
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

06.02
2020
Zmarł prof. Stanisław Juchnowicz

Zmarł prof. Stanisław Juchnowicz

 
Zmarł prof. Stanisław Juchnowicz
Zmarł prof. Stanisław Juchnowicz – wybitny architekt i urbanista, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa, wieloletni pracownik Politechniki Krakowskiej.
 
Zmarł prof. Stanisław Juchnowicz – wybitny architekt i urbanista, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa, wieloletni pracownik Politechniki Krakowskiej, były dziekan Wydziału Architektury PK i Wydziału Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Uniwersytecie im. Ahmadu Bello w Zarii, założyciel i dyrektor Instytutu Projektowania Miast i Regionów WA PK, założyciel, dyrektor, a potem przewodniczący Rady Naukowej Ośrodka Kształcenia Urbanistów dla Krajów Rozwijających się (obecnie: Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK), wieloletni przewodniczący Konwentu Seniorów PK, wybitny działacz społeczny, współtwórca i wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Ekologicznego, żołnierz AK, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, członek wielu komitetów naukowych i stowarzyszeń zawodowych krajowych i zagranicznych, współtwórca planu Nowej Huty, laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń.
 
Prof. dr hab. inż. arch. Stanisław Juchnowicz urodził się 10 czerwca 1923 r. w Lidzie w województwie nowogródzkim. Studia architektoniczne realizował na trzech uczelniach technicznych: Politechnice Lwowskiej, Akademii Górniczej w Krakowie, Politechnice Gdańskiej, gdzie na Wydziale Architektury uzyskał dyplom magistra inżyniera architekta. W roku 1954 rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Był m.in. kierownikiem Zakładu Projektowania Miast i Osiedli (1970-1973), wicedyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (1979-1991) oraz dziekanem Wydziału Architektury PK (1984-1987). Założył na PK Ośrodek Kształcenia Urbanistów dla Krajów Rozwijających się (obecnie: Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK). Był jego dyrektorem, a od 2005 r. przewodniczącym Rady Naukowej Ośrodka przekształconego potem w Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK. W 1991 r. zorganizował na WA PK Instytut Projektowania Miasta i Regionów i został jego pierwszym dyrektorem. Kierował Instytutem przez kilka lat.  
 
Prof. Juchnowicz był członkiem zespołu, który przygotowywał założenia urbanistyczne Nowej Huty. Projektował również centrum Łodzi i gmach frontowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był autorem licznych inicjatyw i projektów w Krakowie.
 
Podczas pracy na Uniwersytecie im. Ahmadu Bello w Zarii (Nigeria) organizował Wydział Urbanistyki i Planowania  Regionalnego i kierował nim w latach 1973-1981. Opracował plany rozbudowy czterech miast w Nigerii, a także przygotował projekt koncepcyjny stolicy tego kraju – Abudży.
 
Prof. Stanisław Juchnowicz został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi. W listopadzie 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. 
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners