Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków
tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823
Obserwuj nas na:
ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!
Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.
Maciej Moszew był pasjonatem projektowania i budowy zmechanizowanych szopek krakowskich. Jest on najbardziej utytułowanym szopkarzem w historii Konkursu Szopek Krakowskich. Brał udział w konkursie nieprzerwanie od 1961 r., wielokrotnie zwyciężając. Najmniejsza szopka autorstwa Macieja Moszewa miała 8 mm wysokości. Z kolei największa – sięgająca 3 m i rozciągająca się na powierzchni 60 m – wzięła udział w 1990 r. w widowisku szopkarskim wystawionym w Paryżu. Prace artysty znajdują się m.in. w znanych kolekcjach w Mediolanie, Wiedniu i Muzeum Krakowa, a także w prywatnych rękach. Jak podaje Muzeum Krakowa, Maciej Moszew zostanie upamiętniony na 81. Pokonkursowej Wystawie Szopek Krakowskich.
Maciej Moszew ukończył w 1969 r. studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracował w różnych biurach projektowych, m.in. Biurze Projektów Przemysłu Skórzanego, Wojewódzkim Biurze Projektów, Biurze projektów „Społem” czy też Dziale Inwestycji i Remontów Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1981-85 i 1991-2000 był mechanizatorem Teatru Groteska w Krakowie. Kierował także pracownią plastyczną krakowskiego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej. Przez siedem lat, w okresie 2000-2007 pracował w warsztatach projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Będąc już na emeryturze wykonywał mechanizmy do spektakli teatralnych m.in. do baletu „Kozaki, czyli oszustwo ukarane” (2020, Cracovia Danza).
W 2012 r. – w uznaniu zasług – Maciej Moszew otrzymał od Muzeum Krakowa Medal św. Krzysztofa, a w 2017 r. został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. W 2022 r. otrzymał specjalną Nagrodę im. Romana i Zofii Reinfussów za całokształt pracy twórczej oraz Odznakę „Honoris Gratia” za zasługi dla Miasta Krakowa.
Zmarł w wieku 83 lat.
Facebook Instagram Poliechnika Krakowska GALERIA RADIOWA Nasza Politechnika Klub Kwadrat © Copyright 2011