31.01
2022
Zawsze warto porozmawiać. Akademicki Punkt Konsultacji Psychologiczno-Pedagogicznych zaprasza
Stres egzaminacyjny, problem z adaptacją do studiów, lęki związane z pracą czy relacjami z innymi ludźmi – każdemu mogą przytrafić się trudne, powodujące dyskomfort psychiczny sytuacje. Na Politechnice Krakowskiej działa Akademicki Punkt Konsultacji Psychologiczno-Pedagogicznych, który świadczy bezpłatne wsparcie dla pracowników i studentów uczelni. Każdy może umówić się na rozmowę lub konsultacje.
Wyniki prowadzonych w ostatnim czasie w Polsce badań oraz zwiększona liczba studentów poszukujących pomocy i zgłaszających się po wsparcie psychologiczne, potwierdzają, że w czasie pandemii nastąpił spadek zadowolenia z życia i wzrost symptomów stresu. Wśród studiującej młodzieży i młodych dorosłych dominują negatywne emocje: niepokój, smutek, wyczerpanie, poczucie osamotnienia. Wyniki ankiet prowadzonych wśród żaków na kilku krakowskich uczelniach ujawniły także, że u większości czas zdalnej nauki obniżył sprawność działania i wpłynął na spadek motywacji do nauki, zwiększył odczucie psychicznego zmęczenia.
– Warto pamiętać, że rozmowa z psychologiem może okazać się skutecznym sposobem na przewentylowanie trudnych emocji i znalezienie rozwiązania dla zaistniałych problemów. W Akademickim Punkcie Konsultacji Psychologiczno-Pedagogicznych chętnie „podamy pomocną dłoń” – porozmawiamy na tematy, które są dla zgłaszających się do nas studentów czy pracowników ważne, trudne, bolesne. Rozmowa może zdziałać wiele pozytywnego. Spotkanie jest objęte tajemnicą zawodową – tłumaczą psychologowie z APKPP. Bezpłatnej pomocy psychologicznej w ramach APKPP udzielają dr Agnieszka Szewczyk-Zakrzewska (tel. 514 879 852) i mgr Mikołaj Böhm (tel. 665 204 707).
Osoby zainteresowane mogą umówić się telefonicznie na spotkanie z psychologiem w Centrum Pedagogiki i Psychologii PK przy ul. Juliusza Lea 114 (pokój 150). Możliwe jest również spotkanie zdalne za pośrednictwem aplikacji MS Teams lub Skype. Dodatkowo, Akademicki Punkt Konsultacji Psychologiczno-Pedagogicznych organizuje wykłady, które mają na celu wypracowanie przez uczestników umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach emocjonalnych, uzyskanie wiedzy psychologicznej oraz zrozumienie korzyści płynących z praktycznego jej zastosowania, a także analizę kompetencji i cech indywidualnych przy zastosowaniu wybranych metod psychologicznych.
Informacja o dyżurach telefonicznych do umawiania konsultacji znajduje się na stronie: www.cpip.pk.edu.pl/apkpp
« powrót