Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków
tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823
Obserwuj nas na:
ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!
Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.
Prace te powstawały na laptopach, w pociągach ewakuacyjnych, w schronach przeciwbombowych, podczas godzin policyjnych, pod presją związaną z przebywaniem na terytoriach okupowanych, przy wyciu syren, w stanie emocjonalnego stresu, depresji z powodu rozłąki z rodziną i przyjaciółmi, z dala od domu, ale zawsze z wiarą w niezaprzeczalne przyszłe zwycięstwo Ukrainy. W tworzenie plakatów patriotycznych włączyli się wszyscy, którzy posiadali możliwości techniczne. Ci, którzy mieli ograniczony dostęp do urządzeń i aplikacji graficznych, monitorowali aktualne treści na portalach społecznościowych, formułowali tematy, komponowali hasła, selekcjonowali informacje.
Plakaty zawierają rozmaite symbole ukazujące zarówno siłę narodu ukraińskiego, jak i zbrodnie popełniane przez Rosjan w czasie wojny. Wspólną cechą tych prac jest charakterystyczne naśladowanie najlepszych tradycji ukraińskiej i polskiej szkoły plakatu. To nie jest przypadek, bowiem Andriy Budnyk, pomysłodawca wystawy, jest jednym z tych, którzy studiowali w Krakowie w latach 1980. Takie zrządzenie losu. Polska szkoła plakatu była w tamtych czasach dla ukraińskich plakacistów niemal jedynym „oknem na Europę” wyciętym w wysokim murze komunistycznego reżimu. Demonstracja intelektualnej gry, umiejętność zwięzłego i trafnego wyrażania osobistej opinii w unikalnym kreolizowanym tekście – te zasady polskiej sztuki plakatu w sposób organiczny weszły do praktyki artystów ukraińskich w latach 80. Są w nich odniesienia i aluzje, które często nie wymagają słów. Mówią o Ukrainie w języku ukraińskiego ornamentu, w języku symbolicznych kolorów żółtego i niebieskiego.
Kuratorami wystawy są:
Olena Donets - Wydział Sztuk Pięknych Biblioteki Narodowej Ukrainy im. W.I. Wiernadskiego
Andriy Budnyk - Wydział Projektowania Graficznego Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki
Wernisaż odbędzie się 6 lutego w poniedziałek o godz. 12:00.
Ekspozycja będzie dostępna 6-28 lutego 2022.
Facebook Instagram Poliechnika Krakowska GALERIA RADIOWA Nasza Politechnika Klub Kwadrat © Copyright 2011