Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Star Guard Muffin - Let's Stop
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

03.02
2023
Zaproszenie na wystawę „TWÓRCZY OPÓR”

Zaproszenie na wystawę „TWÓRCZY OPÓR”

 
Zaproszenie na wystawę „TWÓRCZY OPÓR”
Na wystawie prezentowane są plakaty stworzone przez ukraińskich artystów w pierwszych tygodniach wojny. „Twórczy Opór” jest artystyczną inicjatywną studentów wydziałów graficznych dwóch kijowskich uczelni – Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki oraz Kijowskiego Uniwersytetu Kultury. To właśnie wykładowcy i studenci wydziałów grafiki już drugiego dnia wojny uruchomili projekt wyrażający tragedię inwazji na Ukrainę.

Prace te powstawały na laptopach, w pociągach ewakuacyjnych, w schronach przeciwbombowych, podczas godzin policyjnych, pod presją związaną z przebywaniem na terytoriach okupowanych, przy wyciu syren, w stanie emocjonalnego stresu, depresji z powodu rozłąki z rodziną i przyjaciółmi, z dala od domu, ale zawsze z wiarą w niezaprzeczalne przyszłe zwycięstwo Ukrainy. W tworzenie plakatów patriotycznych włączyli się wszyscy, którzy posiadali możliwości techniczne. Ci, którzy mieli ograniczony dostęp do urządzeń i aplikacji graficznych, monitorowali aktualne treści na portalach społecznościowych, formułowali tematy, komponowali hasła, selekcjonowali informacje.

Plakaty zawierają rozmaite symbole ukazujące zarówno siłę narodu ukraińskiego, jak i zbrodnie popełniane przez Rosjan w czasie wojny. Wspólną cechą tych prac jest charakterystyczne naśladowanie najlepszych tradycji ukraińskiej i polskiej szkoły plakatu. To nie jest przypadek, bowiem Andriy Budnyk, pomysłodawca wystawy, jest jednym z tych, którzy studiowali w Krakowie w latach 1980. Takie zrządzenie losu. Polska szkoła plakatu była w tamtych czasach dla ukraińskich plakacistów niemal jedynym „oknem na Europę” wyciętym w wysokim murze komunistycznego reżimu. Demonstracja intelektualnej gry, umiejętność zwięzłego i trafnego wyrażania osobistej opinii w unikalnym kreolizowanym tekście – te zasady polskiej sztuki plakatu w sposób organiczny weszły do praktyki artystów ukraińskich w latach 80. Są w nich odniesienia i aluzje, które często nie wymagają słów. Mówią o Ukrainie w języku ukraińskiego ornamentu, w języku symbolicznych kolorów żółtego i niebieskiego.

Kuratorami wystawy są:

Olena Donets - Wydział Sztuk Pięknych Biblioteki Narodowej Ukrainy im. W.I. Wiernadskiego

Andriy Budnyk - Wydział Projektowania Graficznego Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki

Wernisaż odbędzie się 6 lutego w poniedziałek o godz. 12:00.

Ekspozycja będzie dostępna 6-28 lutego 2022.

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners