Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków
tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823
Obserwuj nas na:
ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!
Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.
W planach jest m.in. wypracowanie koncepcji 400-metrowej kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Dunajec. Pierwsze rozmowy o kooperacji uczelni i gminy odbyły się podczas wrześniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, ich finałem jest formalnie zawiązane porozumienie. Sygnowali je prof. Andrzej Szarata, rektor PK i Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.
Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na temat pozyskania środków na realizację kładki nad Dunajcem. Będzie nawiązywała do historycznego, drewnianego mostu, który był w tamtym miejscu i został rozebrany w 1978 roku – mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna. – Kładka, o której mówimy, byłaby częścią ścieżki pieszo-rowerowej Eurovelo przebiegającej wzdłuż południowego brzegu Dunajca. Ona sama w sobie już jest ogromną atrakcją turystyczną, ale w perspektywie czasu będzie się rozwijać coraz mocniej, bo będzie rozbudowywana w kierunku zamku w Dębnie.
Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata, także jako przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Euroregion Karpacki, zapowiada współpracę, która może zwrócić na Zakliczyn uwagę dużego biznesu: – Dzięki dogodnemu położeniu Zakliczyn to idealne miejsce na inwestycje, zwłaszcza turystyczne. Bardzo się cieszymy z potencjału jaki leży we współpracy naszej uczelni z tak dynamiczną rozwijającą się gminą. Zwłaszcza z szansy, którą ta współpraca stwarza studentom Politechniki i naszych partnerskich uczelni zagranicznych. Warsztaty poświęcone Zakliczynowi to kolejny przykład nowoczesnego kształcenia, które promujemy na Politechnice czyli edukacji przez realizację projektów o praktycznych zastosowaniach dla społeczności lokalnych. Te dedykowane Zakliczynowi – jak przekazuje burmistrz – mają szansę inspirować do rzeczywistych zmian w gminie – mówi prof. Andrzej Szarata.
Bazą do studenckich prac w ramach pierwszego w historii FutureLab Camp (25 lutego - 3 marca 2025) będzie przygotowana przez władze Zakliczyna strategia rozwoju gminy. Jedną z propozycji jest projekt zagospodarowania terenów przybrzeżnych rzeki Dunajec pod kątem ich aktywizacji społecznej i turystycznej. – Grupa projektowa FutureLab złożona ze studentów PK oraz zagraniczych uniwersytetów skupionych w STARS EU, pod opieką naukowców Politechniki Krakowskiej, będzie pracowała m.in. nad koncepcjami nowej kładki nad Dunajcem prowadzącej do malowniczego zamku w Melsztynie – mówi mgr Monika Firlej, dyrektorka FutureLab PK.
Zgodnie z założeniami programowymi działań leżących w zakresie STARS EU studenci uczestniczący w warsztatach będą musieli kompleksowo zbadać potrzeby lokalnej społeczności Zakliczyna. Pojadą do gminy na wizytę studyjną, aby porozmawiać z jej mieszkańcami, poznać ich problemy i poszukać koncepcyjnych rozwiązań. Oprócz projektów kładki warsztaty mają zaowocować też innymi pomysłami na turystyczne i architektoniczne wzbogacenie gminy. Skorzystanie z wypracowanych koncepcji studenckich zależeć będzie od decyzji władz i mieszkańców Zakliczyna, ale w gminie przyznają, że forma współpracy zaoferowana przez Politechnikę Krakowską jest bardzo ciekawa, a szanse na realizację koncepcji wypracowanych podczas warsztatów duże.
W poświęconym Zakliczynowi FutureLab Camp weźmie udział od 15 do 20 studentów z uczelni partnerskich STARS EU oraz kilkudziesięciu studentów Politechniki Krakowskiej. Za udział w warsztatach studenci otrzymają dodatkowe punkty ECTS do wykorzystania na swoich macierzystych uczelniach. Uczestnicy będą podzieleni na 3 grupy robocze, którymi naukowo kierować będą dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK i dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Nabór studentów zagranicznych, którzy wezmą udział w FutureLab Camp, już trwa. Organizatorzy poszukują przede wszystkim osób posiadających kompetencje w zakresie projektowania, architektury (w tym architektury krajobrazu), urbanistyki, planowania przestrzennego, organizacji konsultacji społecznych, komunikacji, pozyskiwania, analizy i obróbki danych, badań środowiskowych, myślenia systemowego, modelowania 3D i rysunków technicznych, znajomości dziedzictwa kulturowego, ekoprojektowania oraz planowania i analizy opłacalności projektów.
FutureLab Camp odbędzie się w ramach Blended Intensive Programme Erasmus+. BIP są intensywnymi programami dotyczącymi wybranych zagadnień naukowych, w ramach których wykorzystuje się innowacyjne metody nauczania. Tego typu mobilności organizowane są we współpracy kilku (minimum trzech) uniwersytetów zrzeszonych w ramach programu Erasmus+. Program BIP składa się z części wirtualnej oraz stacjonarnej (uczestnicy BIP z różnych uniwersytetów spotykają się w jednej z uczelni na min. 5 dni celem wspólnej realizacji zajęć). Tak też będzie w przypadku FutureLab Camp dotyczącego gminy Zakliczyn. Uczelnie wchodzące w skład Uniwersytetu Europejskiego STARS EU to - oprócz PK – szkoły wyższe z Holandii, Czech, Niemiec, Portugalii, Francji, Albanii, Szwecji i Hiszpanii.
To nie jest pierwszy raz, kiedy Politechnika Krakowska organizuje warsztaty w ramach BIP Erasmus+ przy współudziale międzynarodowego grona studenckiego z konsorcjum uczelni STARS EU. W październiku 2024 r. W Krakowie odbyły się warsztaty "ULICA KALWARYJSKA: Zrównoważona transformacja miast i budynków w obliczu wyzwań klimatycznych". Ich celem było stworzenie strategicznych wizji odnowy otoczenia ulicy Kalwaryjskiej w krakowskiej dzielnicy Podgórze.
Facebook Instagram Poliechnika Krakowska GALERIA RADIOWA Nasza Politechnika Klub Kwadrat © Copyright 2011