Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach

Za trzy miesiące 60. Krakowski Festiwal Filmowy

Swój 60. jubileusz w tym roku świętować będzie Krakowski Festiwal Filmowy, który ​​rozpocznie się 31 maja i potrwa do 7 czerwca. W ramach obchodów tego wydarzenia organizatorzy zaprezentują ponad 200 filmów z całego świata.

Festiwal otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Przedstawiciele branży filmowej Danii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji.

Plenerowe pokazy sekcji Dźwięki muzyki to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do piątku (1-5 czerwca), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć najciekawsze ekranizacje słynnych musicali.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureata oraz jego master class.

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy fascynujących filmów naukowych i spotkania z ekspertami. Tradycyjnie czekają nas także projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach – Laureaci festiwali. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth – kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata – Opowieści ze świata oraz fascynujące produkcje europejskie w sekcji Gdzieś w Europie.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań branżowych. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział prawie 1000 gości z całego świata. W programie, już po raz szósty znajdzie się m.in. jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.
Dla widzów – karnety

Tylko do 10 maja karnety dostępne są w promocyjnych cenach – karnet normalny w cenie 160 zł, karnet ulgowy – 90 zł. Po tym czasie ceny wzrosną do 210 zł i 115 zł. Poza karnetami obejmującymi cały Festiwal, w ofercie znajdują się także karnety dzienne w cenie 55 zł.
Karnety od 10 marca będą dostępne online na stronie internetowej Festiwalu, a od 11 maja w cenach regularnych, w kasach kin festiwalowych: Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Akademia Sztuk Teatralnych. W czasie Festiwalu wszystkie karnety można kupić w Centrum Festiwalowym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).