Bartosz Mazur - W Pustyni i w Puszczy

Z laboratorium po rekord Guinnessa

Testy w arktycznym mrozie Laboratorium Badań Technoklimatycznych Politechniki Krakowskiej będą ostatnim sprawdzianem dla kolarza Valeriana Romanovskiego przed próbą pobicia kolejnych rekordów Guinnessa - przejechania na rowerze w ekstremalnie niskich, syberyjskich temperaturach.

Jutro o  10.30 w komorze termoklimatycznej nowego laboratorium Wydziału Mechanicznego odbędzie się briefing prasowy i badania sportowca - posiadacza pięciu rekordów Guinnessa. Politechnika i Wydział Mechaniczny objęły projekt patronatem naukowym.

Valerian Romanovski podejmie próbę pobicia rekordów Guinnessa podczas rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu wyprawy do wschodniej Syberii, w położonej w rosyjskiej Jakucji wiosce Ojmiakon, nazywanej „biegunem zimna”. Notowane są tam rekordowo niskie temperatury na świecie (sięgające -70 st. C). Kolarz ze swoją krakowską ekipą wyruszą na Syberię 1 lutego 2017 r., by w ciągu dwóch tygodni w ramach „Projektu VR 2017” podjąć próby bicia trzech rekordów  Guinnessa - przejechania na rowerze w czasie 12, 24 i 48 godzin jak najdłuższego dystansu  w ekstremalnie niskich temperaturach, sięgających poniżej -50 st. C.

Przed podjęciem tak niezwykłego wyzwania kolarz, jego dwaj krakowscy współpracownicy architekt i podróżnik Wawrzyniec Kuc oraz fotograf Wacław Laba, a także cały sprzęt, który będą wykorzystywać podczas wyprawy, przejdą testy w komorze termoklimatycznej Laboratorium Badań Technoklimatycznych PK. To otwarte w ubiegłym roku unikatowe w Polsce i Europie Środkowowschodniej centrum naukowo-dydaktyczne, w którym realizowane są interdyscyplinarne badania obiektów inżynierskich w warunkach skrajnych narażeń klimatycznych i środowiskowych.

„Projekt VR 2017” poza sportowym  i naukowym (zbadanie wytrzymałości organizmu podczas wysiłku fizycznego w rekordowo niskich temperaturach) ma też wymiar charytatywny. Valerian Romanovski wspiera Fundację DKMS i - podobnie jak wcześniejsze wyczyny - także ten chce dedykować chorym na nowotwory krwi.