Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dla studentek z Wydziału Architektury

Studentki architektury z Politechniki Krakowskiej otrzymały wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym #MilanCall. Projekt, który stworzyły inż. Zuzanna Kletschka oraz inż. Alicja Nowak został doceniony przez jury, w skład którego wchodziły znane pracownie architektoniczne z Włoch.
Konkurs #MilanCall organizowany przez Stowarzyszenie Start For Talents kierowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i osób, które dopiero studiują. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku pełniącego funkcję fabryki designu w dzielnicy Ticinese w Mediolanie.

Zaprojektowany przez studentki z PK budynek Centrum Kreatywności (Creative Hub) wyróżnia się doskonałym wpasowaniem w otaczającą go przestrzeń: zabytkowe budynki – w tym Bazylikę Sant’Eustorgio oraz znajdujący się przed nią plac – i rosnące w pobliżu drzewa. Pomagają w tym także zastosowane materiały, które nawiązują do okolicznej architektury. Dynamiczna bryła geometryczna budynku wnosi powiew świeżości do historycznej dzielnicy, ale nie ogranicza dostępności i ekspozycji istniejących w pobliżu cennych budynków. Zaprojektowane zawieszenie nad głównym wejściem otacza widok i zwraca uwagę przechodniów na zabytkową architekturę kościoła Sant’Eustorgio. Ciekawym rozwiązaniem jest podzielenie budynku na dwie części – obniżony poniżej poziomu gruntu parter oraz piętro. Parter przeznaczono na hol z recepcją, kawiarnią, księgarnią i odpowiednio naświetloną pracownią fotograficzną. Pomieszczenia znajdujące się na piętrze Centrum to sale warsztatowe dla studentów oraz sala wystaw stałych. W budynku przewidziano miejsce dla niezbędnych pomieszczeń: sanitarnych, magazynowych i socjalnych. Centrum jest także w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Dla autorek projektu to nie pierwsza nagroda architektoniczna. Zuzanna Kletschka otrzymała wyróżnienie w studenckim konkursie „Architektura Betonowa – Dom w Krajobrazie - Gra brył” organizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu. Praca konkursowa została opublikowana na łamach Zeszytów Zakładu Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej. Alicja Nowak ma na swoim koncie kilka wyróżnień, m.in.: w konkursie „Wnętrze, Światło, Cień”, wyróżnienie burmistrza Miasta Dębicy w konkursie na zagospodarowanie działki wokół dworca w Dębicy, w tym na projekt Galerii Miejskiej i wyróżnienie w konkursie o Stypendium Twórcze SARP Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego. Projekt przygotowany w ramach konkursu #MilanCall to kolejny międzynarodowy sukces Alicji Nowak. W sierpniu 2020 r. razem z Yaroslavem Panasevychem i Maciejem Rodakiem – również studentami PK – zaprojektowała w ramach konkursu „Abu Dhabi Flamingo Visitor Center” Centrum Obserwacji Flamingów, które zostało docenione przez jury. Obie panie są obecnie studentkami studiów II stopnia i przebywają na wymianie międzynarodowej w Politecnico di Milano w Mediolanie we Włoszech.