Powtorka programu - Poranek w Nowinkach

Wyróżnienie dla Laboratorium Inżynierii Ruchu Kolejowego

Urząd Transportu Kolejowego wyróżnił Politechnikę Krakowską za uruchomienie laboratorium, które umożliwia symulację ruchu kolejowego, pozwalającą na praktyczną naukę zasad kierowania ruchem oraz działań w nietypowych sytuacjach, w skrócie - LIRK.

Pracownia laboratoryjna LIRK z symulatorem ruchu kolejowego i urządzeń srk (sterowania ruchem kolejowym) powstała w Instytucie Inżynierii Drogowej, Kolejowej i Transportu na Wydziale Inżynierii Lądowej PK. Wyposażona jest w 12 stanowisk komputerowych będących odzwierciedleniem stanowisk pracy współpracujących ze sobą dyżurnych ruchu. Założenia i funkcjonalność systemu symulacji zbliżone są do symulatorów używanych w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego dyżurnych ruchu.

Autorem koncepcji Laboratorium Inżynierii Ruchu Kolejowego jest dr inż. Jan Gertz - pracownik Katedry Infrastruktury Transportu Szynowego i Lotniczego na PK. Twórcą oprogramowania wykorzystywanego w LIRK jest absolwent Politechniki Krakowskiej, mgr inż. Paweł Okrzesik. Najważniejsze funkcje symulatora ruchu kolejowego zostały uruchomione w minionym roku akademickim.

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi dr. inż. Jana Gertza na temat laboratorium.