Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Artur Gadowski - Szczesliwego Nowego Jorku
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

24.06
2019
Wynalazek z Politechniki doceniony w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa”

Wynalazek z Politechniki doceniony w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa”

 
Wynalazek z Politechniki doceniony w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa”
Wynalazek z Politechniki Krakowskiej znalazł się w gronie 25 rozwiązań, które nagrodzono statuetką „Lider Bezpieczeństwa Państwa”. VII edycję konkursu organizowanego przez Stowarzyszenia Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych rozstrzygnięto 14 czerwca br.

Politechnika Krakowska została doceniona w kategorii „Innowacyjny Produkt” za OCTA – wielowarstwową płytkę kompozytową o odporności balistycznej. Panele do zastosowań militarnych zostały opracowane przez zespół z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, w składzie: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski, dr inż. Tomasz Majka i inż. Piotr Stachak. Płyty OCTA są zdolne do zatrzymania pocisku kaliber 9 mm o prędkościach wylotowych sięgających ponad 400 m/s. Wynalazek z powodzeniem może znaleźć zastosowanie w osobistych kamizelkach kuloodpornych, a także służyć jako osłony pojazdów (rozmiary paneli mogą być dostosowane do konstrukcji pojazdu).

 

Do VII edycji konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa” zgłoszono 41 produktów, spośród których Rada Programowo-Konkursowa nagrodziła 25, a także uhonorowała 9 firm. Jak mówił podczas gali finałowej przewodniczący Rady gen. bryg. w st. dr n. med. Andrzej Wiśniewski, jej członkowie kierowali się przy wyborze przydatnością produktów dla bezpieczeństwa państwa, zakresem możliwości zastosowania ich w armii i służbach mundurowych, poziomem wykorzystania nowych technologii, a także możliwością zastąpieniem nimi produktów importowanych. 

 

Nagrody wręczono w dwóch kategoriach: „Innowacyjny Produkt” i „Innowacyjna Firma”. Poza Politechniką Krakowską, w pierwszej z nich znalazły się m.in.: EXATEL S.A. (za Security Operations Center – wyspecjalizowane centrum cyberbezpieczeństwa teleinformatycznego), Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (za system lądowisk dla autonomicznych dronów – pojedyncza platforma systemu umożliwia start, lądowanie i stacjonowanie od 1 do 9 dronów), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (za plecakowy, składany, bojowy wielowirnikowiec DragonFly, który przenosi głowice bojowe, może być też wyposażony w kamerę do obserwacji), PCO S.A. (za gogle noktowizyjne PNL-3M służące do prowadzenia obserwacji i wykrywania obiektów w nocy bez jakiegokolwiek sztucznego oświetlenia). 

 

W kategorii „Innowacyjna Firma” nagrodzone zostały, m.in.: Forcepol sp. z o.o. z Warszawy (firma handlowa zajmująca się sprzedażą i dostawą produktów do laboratoriów i ośrodków badawczych oraz instytutów naukowych), Instytut Lotnictwa z Warszawy (zajmujący się badaniem i certyfikowaniem samolotów), Instytut Technologii Elektronowej z Warszawy (prowadzi badania naukowe w dziedzinie micro i nano-elektroniki, optoelektroniki czy elektroniki mikrofalowej). 

 

(bk)

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners