Red Hot Chilli Peppers - Higher Ground

Wynalazczyni 2017

Dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej zwyciężyła konkurs „Wynalazczyni 2017”. Podsumowanie rywalizacji odbyło się 22 marca br. w Warszawskim Domu Technika NOT.

Laureatka konkursu zajmuje się inżynierią materiałową, technologią chemiczną i nanotechnologią. Opracowania biomimetycznych materiałów wszczepiennych, wzorowanych na strukturach biologicznych oraz syntetyczny substytut kości o właściwościach antybakteryjnych to tylko niektóre z osiągnięć, którymi dysponuje  dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec.

Kandydatki do konkursu zgłaszane były przez instytuty badawcze, uczelnie techniczne i stowarzyszenia naukowo-techniczne. Poza tym udział brały również laureatki z poprzednich edycji. Kapituła konkursu-plebiscytu przyznała jeden tytuł główny i pięć wyróżnień, na podstawie oceny przedstawionego dorobku kandydatek oraz prezentacji sylwetek wynalazczyń w czasopiśmie inżynierskim „Przegląd Techniczny” i wyników przeprowadzonego przez Redakcję plebiscytu.

Konkurs odbywa się w cyklu 5-letnim. Ma na celu inspirowanie działania innowacyjnego wśród kobiet przez odkrywanie i promowanie ich dorobku oraz uaktywnienie działań wynalazczych wraz z promocją i wdrażaniem projektów wynalazczych.