Coldplay - In My Place

Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej jednym z laureatów konkursu TECHNICUS

26 czerwca br. w warszawskim Domu Technika odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT-NOT). Wydarzenie było m.in. okazją do podsumowania kolejnej edycji konkursu TECHNICUS, organizowanego od 2011 r. przez FSNT-NOT. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej znalazło się w gronie laureatów tego przedsięwzięcia. Wyróżnienie w kategorii „Najlepsza książka szerząca wiedzę techniczną” otrzymała publikacja pod redakcją Marty Łapuszek zatytułowana „Podstawy inżynierii i gospodarki wodnej”.

Jury konkursu TECHNICUS, któremu przewodniczy dr hab. inż. Tadeusz Pawłowski, wiceprezes FSNT-NOT, przyznało tytuły TECHNICUS 2024 w kategoriach: „Najlepsza książka szerząca wiedzę techniczną”, „Najlepszy poradnik techniczny”, „Najlepsze wydawnictwo elektroniczne”. W pierwszej z wymienionych kategorii główną nagrodę otrzymała publikacja „Mosty stalowe”, której autorami są Henryk Zobel i Thakaa Al-Khafaji. Książkę wydały Wydawnictwa Naukowe PWN S.A. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej (kategoria „Najlepsza książka szerząca wiedzę techniczną”) zostało uhonorowane wyróżnieniem za publikację pt. „Podstawy inżynierii i gospodarki wodnej” pod redakcją dr inż. Marta Łapuszek, pracującej w Katedrze Geoinżynierii i Gospodarki Wodnej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PK.

Książka obejmuje zagadnienia związane m.in. z inżynierią wodną w Polsce, rodzajami budowli wodnych, systemami zabudowy rzek i potoków, zasadami wymiarowania budowli piętrzącej, transportem wodnym, energetycznym z wykorzystaniem rzek, ochroną przed powodziami, retencją oraz zarządzaniem zasobami wodnymi. Za wydanie publikacji odpowiadał zespół redakcyjny w składzie: red. Agnieszka Filosek (sekretarz sekcji Podręczników akademickich i pomocy dydaktycznych oraz opracowanie redakcyjne), red. Anna Warzecha (korekta), Małgorzata Murat-Drożyńska (skład i łamanie), Mateusz Indyka (projekt okładki).

W tej samej kategorii, co Wydawnictwu PK, wyróżnienie przyznano również publikacji „Wentylacja Kopalń”. Jej autorami są Nikodem Szlązak i Justyna Swolkień (Wydawnictwo Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie).

Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej ma bogatą historię. W 1967 r. utworzono Dział Wydawnictw PK. Następnie został on przemianowany na Dział Redakcyjny (1969 r.), a w 1985 r. – Redakcję Wydawnictw PK. Działalność edytorska objęła materiały dydaktyczne (początkowo skrypty, potem podręczniki), wydawnictwa informacyjne oraz wydawnictwa naukowe – Zeszyty Naukowe, głównie monografie będące rozprawami habilitacyjnymi. Obecnie, w ramach swojej działalności, Wydawnictwo PK publikuje prace naukowe i dydaktyczne pracowników naukowych. Oferta kierowana jest głównie do studentów i kadry naukowej uczelni technicznych. Publikacje ukazują się w poszczególnych sekcjach: Monografii naukowych, Podręczników akademickich i pomocy dydaktycznych, Czasopism naukowych (Technical Transactions / Czasopismo Techniczne; PUA – Przestrzeń / Urbanistyka / Architektura). Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej za swoją działalność wielokrotnie zdobywało prestiżowe nagrody i wyróżnienia.