Michal Lebiest - Nocne Rendez Vous

2023
Wychowankowie Politechniki Krakowskiej mają swoją siłę. Na PK działa Klub Biznesu

Budowanie silnych relacji partnerskich i biznesowych pomiędzy absolwentami Politechniki Krakowskiej oraz poszukiwanie płaszczyzn do współpracy z Alma Mater to główne cele Klubu Biznesu Politechniki Krakowskiej. Inicjatywa jest rozwijana od kilku miesięcy. Zgodnie z założeniami pomysłodawców, ma ona służyć również wymianie pomysłów i doświadczeń komercyjnych, niezwykle ważnych w kontekście dalszego rozwoju uczelni.

Dążymy do tego, aby Klub Biznesu PK stał się miejscem spotkań, wymiany doświadczeń oraz budowania nowych projektów i inicjatyw przynoszących korzyści absolwentom i społeczności akademickiej. Niezwykle istotnym jest utrzymanie więzi i budowanie przynależności wychowanków do społeczności Politechniki Krakowskiej – mówi Paweł Domino, prezes Zarządu Fundacji Politechniki Krakowskiej i jeden z pomysłodawców utworzenia Klubu Biznesu PK. Wśród nich znaleźli się także: Sławomir Olejnik (CEO Fundacji Polska Innowacyjna & Founder Deep Tech CEE Summit), Izabela Paluch (prezes Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej, prezes Zarządu INTECH PK sp. z o. o., przewodnicząca Rady Nadzorczej South Poland Cleantech Cluster), Marcin Styrna (członek Rady Uczelni PK, Co-founder & CEO BotBox sp. z o.o.).

Pierwszą aktywnością Klubu była debata otwarta, która odbyła się w kwietniu br. Spotkanie miało na celu weryfikację zainteresowania absolwentów PK uczestnictwem w Klubie Biznesu oraz kierunku, w którym należy podążać przy rozwijaniu projektu. Najważniejsze wnioski płynące z dyskusji dotyczyły umożliwienia absolwentom brania udziału w elitarnych spotkaniach i projektach, które przyczynią się do rozwoju ich przedsiębiorstw oraz przyniosą korzyści uczelni.

Pierwsze spotkanie Klubu Biznesu PK odbyło się 28 czerwca br. Podczas spotkania Sławomir Olejnik przedstawił prezentację pt. „Przedsiębiorcy, Uczelnie, Współpraca – inspirujące case studies”, która zawierała przykłady kooperacji przedsiębiorców z uczelniami w Polsce i na świecie. Prezentacja stanowiła inspirację do dalszej dyskusji o działalności Klubu Biznesu PK. – Wierzymy, że nasze wspólne doświadczenia i wiedza mogą być inspiracją dla innych przedsiębiorczych absolwentów oraz przynosić korzyści Politechnice Krakowskiej. Jednocześnie na bieżąco chcemy nasze pomysły konfrontować z oczekiwaniami odbiorców, aby byli zaangażowani w proces tworzenia i rozwijania Klubu – dodaje Paweł Domino.

Kolejne spotkanie Klubu odbyło się 27 września na Zamku Korzkiew. Tym razem uczestniczyło w nim blisko 50 osób. Wśród nich byli przedsiębiorcy, przedstawiciele władz uczelni oraz wydziałów i administracji PK. Program spotkania obejmował m.in. networking. Następne spotkanie zaplanowano na 8 grudnia w Klubie Pod Jaszczurami. – W pełni Klub Biznesu PK będzie funkcjonował od stycznia 2024 r. Jesteśmy na etapie formalizowania zasad i warunków uczestnictwa. Dotychczasowe spotkania mają charakter otwarty i służą wypracowaniu odpowiedniego sposobu działania – tłumaczy Paweł Domino.