Paul Simon - The Afterlife

2022
Wszystko stało się jasne! Sylwester Łotocki zwycięzcą X edycji konkursu na temat Tadeusza Kościuszki

200 pytań, 20 rund i 10 osób – finalistów konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. 22 kwietnia o godz. 12.00 w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na kampusie głównym Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 odbył się finał X edycji ogólnopolskiego konkursu na temat patrona PK. Zwycięzcą rywalizacji został Sylwester Łotocki z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie.

Politechnika Krakowska organizuje wydarzenie od 2012 r. Wszystkie pytania i zagadnienia, z którymi uczestnicy spotykali się w ramach kolejnych etapów rywalizacji, opracowywane zostały w oparciu o wykaz odpowiednio dobranej literatury. Nad warstwą merytoryczną konkursu czuwała Komisja w składzie: prof. dr hab. Michał Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr hab. Krzysztof Ślusarek (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr inż. arch. Krzysztof Wielgus (Politechnika Krakowska, Wydział Architektury), gen. bryg. (r) dr Bogdan Tworkowski, prof. KAAFM (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego), mgr Piotr Kapusta (Muzeum Krakowa), mgr Robert Springwald (wiceprezes Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie). Przewodniczącym tego gremium jest prorektor ds. studenckich PK dr inż. Marek Bauer.

Swoją wiedzę dotyczącą bogatej biografii Tadeusza Kościuszki sprawdzili 22 kwietnia w Wielkim Finale uczniowie i studenci – dziesięcioro najlepszych uczestników I etapu konkursu, który odbył się 1 kwietnia. W II etapie finaliści odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymywał 10 punktów. Regulamin brał również pod uwagę fakt zgromadzenia – na zakończenie finału – przez dwóch lub więcej uczestników takiej samej liczby punktów. Wówczas o kolejności mogła zadecydować liczba punktów zdobytych w I etapie, a jeżeli byłaby taka sama – czas udzielenia odpowiedzi na pytania w I etapie konkursu.

Zwycięzcą X edycji ogólnopolskiego konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” został Sylwester Łotocki, uczeń VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. Zdobywca I miejsca otrzymał laptop, a także nagrodę finansową w wysokości 2000 zł. II miejsce zajął Przemysław Dzięgiel z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Student zdobył tablet i 1500 zł. Na III pozycji uplasowała się Karolina Magdoń z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach. Uczennica uzyskała czytnik e-booków i 500 zł.

Osoby, które zajęły pozostałe miejsca, a więc od IV do X: Adam Strach (Uniwersytet Jagielloński), Izabela Mazik (Zespół Szkół w Krzepicach), Jakub Majka (Zespół Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze), Jakub Stachurka (Uniwersytet Wrocławski), Filip Strach (Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach), Daniel Filipiec (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki), Jakub Dominiak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), zostały uhonorowane nagrodami książkowymi i gadżetami PK. Troje najlepszych uczniów otrzymuje też dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej (z wyjątkiem architektury krajobrazu i inżynierii wzornictwa przemysłowego).