Queen - I Want It All

2023
Wojciech Buzała z VII LO w Krakowie zwycięzcą XI edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”

Uczniowie i studenci sprawdzili swoją wiedzę na temat bogatej biografii patrona Politechniki Krakowskiej w konkursie „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Do rywalizacji przystąpiło aż 217 osób z całej Polski. Najlepsza 10 z pierwszego etapu zmierzyła się w wielkim finale, który odbył się 14 kwietnia br. w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na kampusie głównym Politechniki Krakowskiej.

Zwycięzcą XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” został Wojciech Buzała, uczeń VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. Zdobywca I miejsca otrzymał laptop, a także nagrodę finansową w wysokości 2000 zł. II miejsce i nagrodę w postaci czytnika e-booków oraz 1500 zł zdobyła Anna Michalik z Politechniki Krakowskiej. Na III pozycji uplasowała się Kinga Pawlik z Zespołu Szkół w Koniecpolu. Za zajęcie tego miejsca otrzymała słuchawki bezprzewodowe oraz 500 zł.

Osoby, które zajęły miejsca od IV do X to:

• Sara Łotocka (XLI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie im. ks. Jana Twardowskiego),
  • Aleksandra Spyrka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
  • Magdalena Stachowicz (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)
  • Klaudia Flis (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
  • Kamil Kordel (Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie)
  • Maja Karpisz (VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie)
  • Karol Suchodolski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Finalistom, którzy zajęli miejsca od IV do X przyznane zostały nagrody książkowe i gadżety PK. Troje najlepszych uczniów otrzymuje też dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej (z wyjątkiem architektury krajobrazu i inżynierii wzornictwa przemysłowego).

Politechnika Krakowska organizuje wydarzenie od 2012 r. Wszystkie pytania i zagadnienia, z którymi uczestnicy spotykali się w ramach kolejnych etapów rywalizacji, opracowywane zostały w oparciu o wykaz odpowiednio dobranej literatury. Nad warstwą merytoryczną konkursu czuwała Komisja w składzie: prof. dr hab. Michał Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr hab. Krzysztof Ślusarek (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr inż. arch. Krzysztof Wielgus (Politechnika Krakowska, Wydział Architektury), mgr Piotr Kapusta (Muzeum Krakowa), mgr Robert Springwald (wiceprezes Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie). Przewodniczącym tego gremium jest prorektor ds. studenckich PK dr inż. Marek Bauer.