Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach

Włoska willa pięknieje dzięki projektowi studentów PK!

Edyta Makowiec, Martyna Markowicz, Radosław Mazgaj i Magdalena Micek, studenci Politechniki Krakowskiej stworzyli projekt domu i miejsca pracy twórczej dla artystów inspirowany symboliką źródła i wody, który otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie pt. „Hills of the Arts” organizowanym przez platformę Young Architects Competitions.

Zadaniem konkursowym było zaaranżowanie osiemnastowiecznej willi Altosimo pod Turynem na hotel i miejsce pracy twórczej dla artystów. Obszar opracowania obejmował budynek willi oraz działkę do niej przylegającą. Organizatorzy chcieli, aby projekt nie był jedynie hotelem, ale również centrum sztuki, gdzie artyści różnych dziedzin oraz goście będą mogli spotykać się i tworzyć.

woda początkiem tworzenia

Jak o inspiracjach mówią autorzy: Głównym założeniem projektu było nawiązanie do symboliki źródła. Woda jest początkiem wszelkiego życia na ziemi. Jako ludzkość nie bylibyśmy w stanie niczego bez niej dokonać. Samo źródło wody jest niczym impuls, bodziec do działania. Tak jak woda ma swoje źródło w jaskini, tak również sztuka miała tam swój początek, kiedy to ludzie pierwotni malowali na ścianach podziemnych grot otaczającą ich rzeczywistość. Mając to na uwadze, sercem „Wzgórza Artystów” stała się jaskinia — miejsce medytacji, gdzie artyści mogą wyciszyć się i rozwijać swoje pomysły.

Więcej w artykule, który znajduje się tutaj