Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Frjiid Pink - House Of The Rising Sun
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

05.02
2021
Wirtualny symulator spawania pomaga studentom Politechniki Krakowskiej

Wirtualny symulator spawania pomaga studentom Politechniki Krakowskiej

 
Wirtualny symulator spawania pomaga studentom Politechniki Krakowskiej
Nauka spawania, jednej z najbardziej rozpowszechnionych w pracy inżyniera technik łączenia materiałów, jest teraz na Politechnice Krakowskiej całkowicie bezpieczna, ekologiczna i łatwiejsza.
Studentom PK od niedawna pomaga w niej nowoczesna pomoc dydaktyczna – symulator spawania „VRTEX 360”. 
 
Korzystają z niego głównie studenci Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz Wydziału Mechanicznego PK, a także uczestnicy studiów podyplomowych „Międzynarodowy/Europejski Inżynier Spawalnik – IWE”. Techniki spawania poznają podczas kształcenia na kilku kierunkach studiów (m.in. inżynierii materiałowej czy mechanice i budowie maszyn). Potem w pracy inżynierskiej często nadzorują tego typu procesy, stąd konieczność nabycia takich umiejętności. Podczas zajęć na PK mogą teraz korzystać z nowoczesnego narzędzia dydaktycznego, zakupionego przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki.
 
Symulator spawania wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości, która odwzorowuje rzeczywiste warunki spawalnicze. Wystarczy założyć okulary VR, by zobaczyć realistyczny widok jeziorka spawalniczego i usłyszeć odgłosy prawdziwego spawania. „VRTEX 360” wyposażony jest też w pełnowymiarową przyłbicę oraz uchwyty spawalnicze. Symulator pomaga w nauce podstaw procesu spawania łukowego i umożliwia nabycie tzw. pamięci mięśniowej, a więc wyćwiczenie poprawnych ruchów ręki, by m.in. utrzymać właściwy kąt nachylenia palnika i kierunek jego ruchu. Urządzenie daje użytkownikom możliwość zapoznania się z rozbudowanymi procesami spawania, kilkoma technikami procesu przy użyciu wielu rodzajów spawanych materiałów – podstawowych i dodatkowych. Studenci poznają różne typy złączy i ustawień urządzeń spawalniczych itp. A wszystko to niskim kosztem, bo bez faktycznego zużycia materiałów i przy obniżonym zużyciu energii.
 
Dr inż. Sławomir Parzych z Zakładu Technologii Materiałów na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki, który prowadzi zajęcia ze studentami na symulatorze spawania, podkreśla wiele zalet urządzenia: – Symulator jest całkowicie bezpieczny dla kursantów, którzy – poznając techniki  spawania – nie muszą obawiać się poparzenia od snopu iskier, dymów spawalniczych, promieniowania UV. Co niezwykle ważne, jest też przyjazny dla środowiska i ekonomiczny. Pozwala ograniczyć zużycie energii i materiałów eksploatacyjnych, takich jak blachy, rury, gazy osłonowe, materiały spawalnicze. 
 
Bardzo przydatną funkcją symulatora jest też możliwość skorzystania z kilka trybów szkoleniowych:  prezentacji ustawień „realnego” urządzenia, instrukcji stanowiskowej, trybu lekcji, tzw. spawania demo (pokaz idealnie wykonanego złącza), trybu podpowiedzi w trakcie wirtualnego spawania, wirtualnej próby gięcia (pozwala na natychmiastową ocenę poprawności wykonania złącza spawanego) czy trybu powtórek. – Dzięki tej ostatniej funkcjonalności student ze swoim opiekunem może prześledzić wirtualny proces spawania od początku, sprawdzić, gdzie popełnił błędy i łatwo je skorygować – wyjaśnia dr inż. Sławomir Parzych. 
 
Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki nabył urządzenie pod koniec 2019 r. W ten sposób PK stała się drugą – poza Politechniką Gdańską – uczelnią w Polsce dysponującą symulatorem takiej klasy, z tak ogromną liczbą funkcji. Przejście wiosną 2020 r. w tryb nauki zdalnej w związku z pandemią COVID-19, spowodowało, że na szerszą skalę maszyny będzie można używać dopiero w bieżącym roku akademickim. Urządzenie jest zlokalizowane w budynku WIMiF na kampusie Politechniki w Czyżynach. Zalety nauki spawania za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości dostrzegają też inne uczelnie. Niedawno podobne urządzenie pojawiło się na Politechnice Rzeszowskiej.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners