Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Daughtry - Louder Than Ever
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

22.08
2024
Wioska Olimpijska na Politechnice Krakowskiej

Wioska Olimpijska na Politechnice Krakowskiej

 
Wioska Olimpijska na Politechnice Krakowskiej
Wciąż jeszcze wspominamy zmagania sportowców, którzy rywalizowali ze sobą na Igrzyskach Olimpijskich. W ostatnich tygodniach w mediach pojawiało się także sporo informacji o wiosce olimpijskiej znajdującej się w Seine-Saint-Denis. W kompleksie tym mieszkało ponad 14 tys. sportowców. Co ciekawe, Wioska Olimpijska pojawiła się także na … Politechnice Krakowskiej. Tym razem służy ona wybitnym uczennicom i uczniom.

Motto olimpijskie będące dewizą igrzysk olimpijskich i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego to łac. Citius-Altius-Fortius ( „szybciej, wyżej, silniej” lub „szybciej, wyżej, mocniej”). Słowa te mogłyby z powodzeniem charakteryzować podejście do nauki jakim cechują się młodzi ludzie zakwalifikowani do uczestnictwa w Obozie Naukowym Wioska Olimpijska. Jest to obóz wakacyjny prowadzony przez Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile przeznaczony dla wyróżniających się uczniów i uczennic szkół średnich. Jest to jedyny w Polsce obóz letni adresowany do laureatów i finalistów licealnych olimpiad przedmiotowych.

 

– Wyłoniliśmy grono wybitnych licealistów i licealistek. Musimy przyznać, że jesteśmy pod wrażeniem przesłanych do nas listów motywacyjnych. Szczególnie chętnie zwracaliśmy uwagę na te aplikacje, z których dało się wyczytać dojrzałość na poziomie akademickim oraz gotowość do zgłębiania konkretnych zagadnień. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że zaproszeni uczniowie będą aktywnymi uczestnikami zajęć – mówią Kinga Wygnaniec i Arkadiusz Siwko z  Zespołu Koordynacyjnego Wioski Olimpijskiej.

 

W Wiosce Olimpijskiej bierze udział 19 uczestników. Posiadają oni różnorodne zainteresowania badawcze. Są wśród nich są pasjonaci nauk ścisłych, technicznych, humanistycznych, a także artystycznych. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, większość kandydatów nie skupia się na zgłębianiu jednej tylko dziedziny nauki, lecz przekrój ich zainteresowań jest mocno interdyscyplinarny.  – Miłym zaskoczeniem był spory odsetek osób, które poza sukcesami konkursowymi i zainteresowaniami naukowymi wyróżniały się zaangażowaniem społecznym na rzecz ludzi potrzebujących. Wioskowicze i  wioskowiczki angażują się na przykład na rzecz walki z ubóstwem albo wspierają kolegów potrzebujących wsparcia w edukacji. Są wśród nich działacze i  działaczki samorządów uczniowskich oraz młodzieżowych rad miast i gmin czy Parlamentu Młodych RP. Wielu z nich podejmuje pierwsze próby realizacji własnych projektów obywatelskich i twórczych – dodają  Kinga Wygnaniec i Arkadiusz Siwko.

 

Obóz naukowy Wioska Olimpijska odbywa się w dniach 19-24 sierpnia br. w Krakowie – w tym na Politechnice Krakowskiej, która jest tegorocznym partnerem tego wydarzenia. Na jego program składają się prowadzone przez Collegium Invisibile zajęcia warsztatowe, przygotowywane przez uczniów i uczennice referaty, wykłady gościnne oraz dodatkowe wydarzenia kulturalne (np. zwiedzanie Muzeum Podgórza czy Cricoteki).

 

– W tym roku wykłady i warsztaty poprowadzą członkowie i członkinie, absolwenci i absolwentki Collegium Invisibile oraz zaproszeni goście, między innymi dr hab. inż. Michał Krupiński (Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk) oraz dr hab. Jacek Jaśtal, profesor PK (Politechnika Krakowska), dr Mateusz Chaberski (Uniwersytet Jagielloński) oraz prof. dr hab. Dariusz Jemielniak (Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk) – mówi Kinga Wygnaniec, koordynatorka Wioski Olimpijskiej.

 

Udział w Wiosce Olimpijskiej jest bezpłatny i stanowi dla młodych ludzi szansę na rozwój naukowy i intelektualny. Co więcej, oferta przygotowana przez Collegium Invisibile nie jest ograniczona wyłącznie do osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w obozie naukowym. Wszyscy, którzy rekrutowali się na Wioskę Olimpijską 2024 mogli wziąć udział w warsztatach on-line zatytułowanych „Co po Olimpiadzie? Czyli jak mądrze zaplanować rozwój naukowy, studia i pracę?”. Odbyły się one 13 sierpnia br. Warsztat poprowadzili: dr Aleksandra Majak (badaczka na University of Oxford, ale też autorka tekstów w Kulturze Liberalnej), Jeremi Chabros (Harvard University, University of Cambridge), Maja Piotrowska (Uniwersytet Jagielloński), Karol Sadowski (Warszawski Uniwersytet Medyczny) oraz Małgorzata Kuśmierczyk (Uniwersytet Jagielloński, Erasmus University Rotterdam).

 

Collegium Invisibile jest stowarzyszeniem działającym na rzecz wspierania rozwoju intelektualnego i społecznego wyróżniających się polskich studentów i studentek, doktorantów i doktorantek. Każdego roku stowarzyszenie organizuje programy edukacyjne i naukowe. Członkowie i członkinie Collegium tworzą sieć kontaktów umożliwiającą akademicką współpracę między uczelniami, krajami i dziedzinami wiedzy. Collegium jest organizacją niezależną oraz działającą na zasadach non-profit. Zostało ono założone w 1995 roku z inicjatywy prof. Wojciecha Gasparskiego.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners