Stiches - Stiches

Wielki test na Bagrach - jutro wodowanie nowych kajaków betonowych

Plaża nad krakowskim zalewem Bagry stanie się jutro miejscem testu nowych betonowych kajaków przygotowanych przez SKN Footprint. Ich wodowanie odbędzie się 14 kwietnia (piątek) o godzinie 13. To generalna próba przed majowym startem krakowskich studentów w europejskich zawodach betonowych kajaków w holenderskim mieście Delft.

Prace nad betonowym kajakiem rozpoczęły się na Politechnice Krakowskiej już w 2019 r. Wówczas to przedsięwzięcie pn. „PKanoe – budowa łodzi z betonu tekstylnego ze spoiwem o obniżonym śladzie węglowym” otrzymało finansowanie w ramach pierwszej edycji konkursu na projekty studenckie, organizowanego przez FutureLab PK. Wykonany przez studentów kajak wziął nawet udział w zawodach pn. „Deutsche Betonkanu-Regatta” odbywających się w niemieckim Brandenburg an der Havel. Grupa z koła naukowego Footprint nie spoczęła jednak na laurach i przygotowała nową wersję łodzi, której wodowanie odbędzie się już jutro.

Konstrukcja nowego kajaka różni się od konstrukcji łodzi wykonanej w ubiegłych latach. Inny jest choćby kształt, o który zadbał Krzysztof Polaczyk, szkutnik ze Szczawnicy. We współpracy z nim młodzi inżynierowie dobrali odpowiednią formę, w której ułożyli mieszankę betonową uzyskując odpowiedni kształt łodzi. Tym razem studenci wykorzystali gotową laminowaną formę należącą do Krzysztofa Polaczyka, ale w przyszłości planują wykonać własną.

Mieszanka betonowa również uległa zmianie. Dzięki wiedzy i doświadczeniu dydaktyków i laboratorantów z Katedry Inżynierii Materiałowej PK mogliśmy pracować z najwyższej jakości materiałami tworząc ultrawysokowartościowy kompozyt betonowy z proszków reaktywnych RPC. Beton ten pozwolił nam na uzyskanie wysokiej szczelności przy stosunkowo cienkiej, bo 3mm warstwie betonu. Dzięki temu kilkukrotnie "odchudziliśmy" nasz kajak, a więc jego masa znacząco się obniżyła – tłumaczy Marcin Różycki, przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint.

Grupa studentów pracujących nad projektem nowego kajaku powiększyła się do 27 osób. Rośnie także liczba pracowników naukowych zaangażowanych w działania związane PKanoe 2.0. Dzięki temu, przygotowane zostały dwa kajaki, a tym samym w zawodach łodzi betonowych w holenderskim mieście Delft będą mogły wziąć udział dwie drużyny z Politechniki Krakowskiej.

„PKanoe 2.0 – budowa łodzi z cienkościennego, ultra-wysokowartościowego kompozytu cementowego, zbrojonego tekstyliami” to projekt realizowany pod opieką naukową dr hab. inż. Izabeli Hager oraz prof. PK, dr. inż. Mateusza Sitarza. Projekt stanowi interdyscyplinarne przedsięwzięcie studentów kilku wydziałów, realizujących prace w ramach działalności SKN Footprint. Wspierany dotąd finansowo przez uczelnię (w ramach laboratorium innowacji FutureLab PK) oraz Wydział Inżynierii lądowej PK, został właśnie nagrodzony wsparciem finansowym z ministerialnego programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".