Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Poranek w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

12.07
2022
Wielka kariera na wyciągnięcie ręki!

Wielka kariera na wyciągnięcie ręki!

 
Wielka kariera na wyciągnięcie ręki!
Grupa Mota-Engil wesprze ukraińskich studentów, którzy od października rozpoczną naukę na Politechnice!

Politechnika Krakowska nawiązała współpracę z Fundação Manuel António da Mota, organizacją działającą przy Grupie Mota-Engil – międzynarodowym liderze branży budowlanej i zarządzania infrastrukturą – w sprawie sfinansowania stypendiów dla osób narodowości ukraińskiej oraz uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem, którzy ze względu na rosyjską agresję, musieli opuścić swój kraj i chcą podjąć lub kontynuować studia na Wydziale Inżynierii Lądowej PK. Uczelnia bardzo szybko zareagowała na sytuację związaną z wojną na Ukrainie i na rozpoczynający się w październiku rok akademicki zaoferowała unikatowe w polskim systemie szkolnictwa wyższego, bezpłatne studia w języku ukraińskim na kierunkach budownictwo i transport. Umowę dotyczącą stypendiów dla ukraińskich studentów podpisali dziekan WIL prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata i Izabela Ciemięga – pełnomocnik Fundacji Manuel António da Mota oraz członek Zarządu Mota-Engil Central Europe S.A.

 

– Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr i dlatego zaproponowaliśmy studia na strategicznych dla Ukrainy kierunkach budownictwo i transport w nadzwyczajnej formule, bo okoliczności są wyjątkowe – wyjaśnia ideę studiów w języku ukraińskim prof. Andrzej Szarata. Program studiów na kierunkach budownictwo i transport w języku ukraińskim obejmie ten sam zakres tematyczny, co politechniczny program studiów w języku polskim. Studenci z Ukrainy będą mogli także skorzystać z pakietu zajęć dodatkowych – wyrównawczych z matematyki i chemii czy poświęconych ukraińskim normom budowalnym.
 
W pierwszym semestrze zaplanowano zajęcia prowadzone całkowicie po ukraińsku, zaś w drugim – po ukraińsku i polsku. Od trzeciego semestru już większość zajęć prowadzona będzie w języku polskim z elementami zajęć w języku ukraińskim, jeśli zajdzie taka potrzeba. – Studenci z Ukrainy będą się uczyć jednocześnie przedmiotów inżynierskich, jak i języka polskiego. Chodzi o to, by bariera językowa nie stanowiła przeszkody w podjęciu studiów w Polsce i nie opóźniała tego kluczowego momentu, czyli rozpoczęcia stricte inżynierskiej edukacji – wyjaśnia dziekan Szarata.
 
6 lipca Politechnika Krakowska zawarła z Fundacją Manuel António da Mota porozumienie w sprawie stypendiów dla studentów pochodzących z Ukrainy. Fundacja utworzona na cześć założyciela firmy Mota-Engil, służy promowaniu i wspieraniu inicjatyw o charakterze społecznym w dziedzinie dobroczynności i solidarności społecznej oraz o wymiarze kulturalnym, a także w obszarach edukacji, zdrowia i ochrony środowiska. Podopisy pod dokumentem złożyli dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata oraz pełnomocnik Fundacji Manuel António da Mota i członek Zarządu Mota-Engil Central Europe Izabela Ciemięga. Fundação Manuel António da Mota chce przeznaczyć 100 tys. zł na stypendia na zakwaterowanie oraz wyżywienie dla dziesięciu studentów z Ukrainy, realizujących studia inżynierskie. Szczegóły dotyczące kryteriów kwalifikacyjnych związanych z uzyskaniem stypendium są jeszcze opracowywane. Finansowe wsparcie zostanie przyznane na 10 miesięcy.
 

 

Mota-Engil – światowy lider w zakresie budownictwa oraz zarządzania infrastrukturą w sektorach inżynierii i budowy, środowiska i usług środowiskowych, koncesji transportowych, a także projektów energetycznych i górnictwa – to jedna z firm, która związana jest z Wydziałem Inżynierii Lądowej PK porozumieniem o współpracy. Ponadto, w 2020 r. zostało zawarte porozumienie w sprawie stypendiów fundowanych dla najlepszych studentów budownictwa na II stopniu studiów stacjonarnych, by w ten sposób ułatwić im start w pracy zawodowej. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners