clean bandit feat ellie goulding - mama

UTW PK zakończył 13. rok akademicki

Ponad 180 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej im. dr inż. Władysławy Marii Francuz, prof. oświaty, zakończyło 13. rok akademicki. Uroczystość z tej okazji odbyła się 12 czerwca br. w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia”. Uczestniczył w niej prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą prof. dr hab. inż. Jerzy Zając.

Uroczyste zakończenie roku to nie tylko czas podsumowań i podziękować, ale także okazja do poszerzenia wiedzy. Ostatni w tym roku akademickim wykład dla UTW przygotował dr hab. Andrzej Danel, prof. PK z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej. W swoim wystąpieniu poruszył temat „Urodzeni mordercy, czyli naturalna historia trucizn roślinnych i zwierzęcych”. Po wykładzie słuchacze UTW, jak co roku, otrzymali pamiątkowe dyplomy.

13. rok akademicki zakończyło ponad 180 słuchaczy, co potwierdza, że oferta Uniwersytetu Trzeciego Wieku PK cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Prowadzone w ramach UTW warsztaty, zajęcia ruchowe i wykłady odbywały się zarówno w formie stacjonarnej, jak i hybrydowo. Propozycją w formule online był Klub Książki – spotkania, podczas których słuchacze mogli się podzielić swoimi odczuciami i recenzjami na temat przeczytanej literatury oraz polecić ją koleżankom i kolegom. Grono wykładowców w tym roku tworzyły osoby ze świata nauki, podróżnicy oraz pasjonaci różnych dziedzin kultury, sztuki i techniki. Byli to zarówno pracownicy Politechniki Krakowskiej, jak i innych ośrodków (AGH, NFZ Małopolska, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, Centrum Mediacji przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, UKEN w Krakowie). Z kolei dzięki współpracy UTW z Pałacem Krzysztofory słuchacze mieli okazję do tego, by lepiej poznawać historię Krakowa.

W zakończonym właśnie roku akademickim w ofercie UTW pojawiły się m.in. wykłady z filozofii, historii Krakowa, historii sztuki, muzyki XIX w., psychologii społecznej czy zdrowia. Były także cieszące się dużym zainteresowaniem wykłady podróżnicze dotyczące urokliwych miejsc na mapie Polski, ale także Chin czy Madery. Słuchacze mogli skorzystać z lekcji języka angielskiego, udoskonalić obsługę smartfonów czy poćwiczyć umysł podczas zajęć treningu pamięci. W ramach UTW PK dostępnych było aż osiem rodzajów zajęć z zakresu sportu i tańca. Wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna dla osób w wieku senioralnym, a ponadto zajęcia ruchowe cieszą się największym zainteresowaniem słuchaczy. Uczestniczyło w nich ponad 100 osób. Udało się również zorganizować wiosenny obóz sportowo-taneczny w Poroninie oraz uruchomić nowe zajęcia jogi. To był bardzo ciekawy i pracowity rok – mówi mgr Anna Cygan z Centrum Pedagogiki i Psychologii, która wraz z koordynatorem uniwersytetu mgr Małgorzatą Rakoczy zajmuje się organizacją UTW PK.

Uczestnictwo w zajęciach oferowanych przez UTW nie tylko pozwala na poszerzenie czy aktualizację wiedzy, ale także (a może głównie) jest doskonałą formą spędzania czasu i okazją do tworzenia więzi społecznych i aktywizacji osób starszych. W związku z tym w minionym roku akademickim słuchacze organizowali wycieczki i spotkania okolicznościowe. Było to m.in. spotkanie z pieśniami patriotycznymi związane ze Świętem Niepodległości 11 listopada, noworoczne spotkanie kolędowe oraz piknik integracyjny na Zamku w Korzkwi połączony z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Słuchacze współpracują także aktywnie z Biurem Podróży Arion, co owocuje wieloma w ciągu roku wycieczkami zagranicznymi.

O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszy się oferta Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej, najlepiej świadczy to, że wstępna lista dla nowych kandydatów na przyszły rok akademicki jest już prawie pełna.