Radio Nowinki PK - Serwis Informacyjny

„Ukryte ogrody Krakowa – Klasztor Karmelitów” 30 czerwca, godz. 11.00

Katedra Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej zaprasza na na wystawę prac studentów 2 roku I st. kierunku Architektura krajobrazu zatytułowaną: „Ukryte ogrody Krakowa – Klasztor Karmelitów”.

Prezentowane projekty przedstawiają studenckie koncepcje rewaloryzacji ogrodowego założenia Karmelitów w Krakowie „Na Piasku” przy ulicy Karmelickiej w Krakowie. Wystawa plenerowa odbędzie się w ogrodach karmelitów przy ul. Karmelickiej 19 w dniu 30 czerwca br. (środa) o godz. 11.00.

Prace studenckie powstały w ramach przedmiotu „Projektowanie zintegrowane - rewaloryzacja ogrodów zabytkowych”, prowadzonego na II roku studiów I stopnia na kierunku architektura krajobrazu Wydziału Architektury PK. - Na wernisażu zaprezentowanych zostanie 27 plansz ze studenckimi pomysłami, ukazującymi możliwości zaaranżowania ogrodu, wirydarza i dziedzińca Klasztoru Karmelitów przy założeniu, że pod dziedzińcem powstanie parking podziemny. Koncepcje pokazują potencjał tego miejsca, są zaproszeniem do dyskusji na temat jego przyszłości – mówi dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK, prowadząca zajęcia ze studentami wspólnie z dr inż. arch. kraj. Wojciechem Bobkiem i mgr inż. ogr. Katarzyną Fabijanowską. Jak wyjaśni prof. Hodor, wszystkie prace nawiązują do tradycji miejsca i aspektów prawidłowo dobranej zieleni: - Studenci uwzględniali obecne uwarunkowania oraz stan zieleni, który oceniali wykonując aktualizację inwentaryzacji zieleni wraz z gospodarką drzewostanem, a także analizy widokowe, wartościowanie. Przy doborze roślin proponowali tradycyjnie stosowane gatunki, wzorowane na starych zielnikach lub ich zamienniki. Narys kompozycji nawiązywać miał do klasztornych układów, projekt obejmował również ołtarz polowy, altanę lub inny obiekt uzasadniony w koncepcji.

Wystawa „Ukryte ogrody Krakowa – Klasztor Karmelitów” to kolejna próba odnalezienia historycznej formy i treści dla zaniedbanych ogrodów klasztornych Krakowa, podejmowana przez studentów architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Przedmiot „Projektowanie zintegrowane - rewaloryzacja ogrodów zabytkowych”, w ramach którego tworzą swoje koncepcje, jest obecny w programie kształcenia na kierunku architektura krajobrazu od jego powołania na WA PK czyli od ponad 20 lat. Pod opieką architektów, architektów krajobrazu i specjalistów od zieleni studenci PK tworzyli już koncepcje ogrodów we współpracy z klasztorami OO. Bernardynów, Misjonarzy, Franciszkanów, Reformatów, Paulinów.