Radio Nowinki - HERRBATKA metalowa i melodyjna

Trwają zgłoszenia do 10. edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka!

To już jubileuszowa 10. odsłona ogólnopolskiego konkursu dla młodych dziennikarzy, którego organizatorem są studenci dziennikarstwa UPJP2 w Krakowie.

Inicjatywa Konkursu narodziła się tuż po tragicznej śmierci studenta dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - młodego i utalentowanego Bartka Zdunka. W swoim krótkim życiu napisał wiele wierszy i artykułów, które opublikowano dopiero po jego śmierci, w zbiorze pt. “W cieniu ciszy”.

Historia życia Bartka i pozostawiona twórczość skłoniła jego rówieśników do zainicjowania Nagrody Młodych Dziennikarzy. Celem organizatorów było zachęcenie młodych ludzi do przedstawienia swojej artystycznej kreatywności światu poprzez wzięcie udziału w Konkursie, a przede wszystkim – udowodnienie, że nie warto chować swojego talentu do szuflady.

To jest Konkurs niezwykły, bo rozwija się tak dosyć paradoksalnie: dojrzewa, a jest ciągle młody, przemierza różne sceny i scenografie, a jest wciąż rozpoznawalny i jedyny w swoim rodzaju, zmienia szaty, ale pasja w nim zostaje ta sama. Rośnie nam liczba laureatów, a wciąż czujemy się jak w jednej, coraz większej rodzinie. Za chwilę naszymi laureatami będą młodzi twórcy urodzeni już w XXI wieku, czy to nie jest fascynujące? - mówi Krzysztof Gurba, pomysłodawca Konkursu.

1 grudnia ruszyły zgłoszenia do jubileuszowej 10. edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku im. Pawła Migasa, Reportaż po debiucie i Młodzi Twórcy Filmowi im. ks. Andrzeja Baczyńskiego.

Do wzięcia udziału w konkursie Nagroda Młodych Dziennikarzy zachęcają tegoroczne koordynatorki tej inicjatywy – Izabela Witek i Natalia Prokop: To już jubileuszowa edycja! Bardzo cieszymy się, że konkurs corocznie cieszy się zainteresowaniem i pomaga odkrywać kolejne dziennikarskie talenty. Mamy nadzieję, że i w tym roku nie zabraknie zaskakujących tematów podjętych w materiałach nadesłanych przez młodych, zdolnych dziennikarzy. Na przestrzeni tych 10 edycji zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje niezmienne: czekamy właśnie na Was – na ludzi pełnych inspiracji, którzy odważą się spróbować swoich sił i wyślą swoje zgłoszenie do Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka! Konkurs to strzał w dziesiątkę! Nie czekaj i zgłoś się już dziś!

W ostatniej edycji laureatem w kategorii “Reportaż po debiucie” został Adrian Burtan, autor reportażu “Powolny proces umierania”, który poświęcił aktorce Dorocie Ruśkowskiej, walczącej z chorobą nowotworową oraz towarzyszącymi jej wyzwaniami i przeszkodami. O Konkursie mówi z entuzjamem: Gdy poszedłem na studia i słyszałem o Konkursie im. Bartka Zdunka, pomyślałem, ze fajnie byłoby wziąć w nim udział, a może coś osiągnąć. Udało się zrealizować oba te cele, za co jestem wdzięczny i bardzo zadowolony.

Od kilku lat niezmienni pozostają organizatorzy Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Tradycyjnie są to: Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz redakcja Gościa Niedzielnego. Partnerem Konkursu jest Fundacja Świętej Jadwigi.

Na zwycięzców czeka pula nagród w wysokości 4 tysięcy złotych. Czas nadsyłania zgłoszeń w 4 kategoriach upływa 5 marca 2021 r.