Perfect - Niepokonani

2024
Trwa rekrutacja na PK – które kierunki najpopularniejsze w pierwszym postępowaniu?

Na Politechnice Krakowskiej trwa rekrutacja na nowy rok akademicki. Na studia można się rejestrować w trybie ciągłym (przez lipiec, sierpień i wrzesień) aż do 17 września. Za nami pierwsze postępowanie kwalifikacyjne, a przed nami kolejne – jeszcze dwa w lipcu i dwa we wrześniu.

W pierwszym postępowaniu na PK największym zainteresowaniem cieszyły się na prowadzone na kilku wydziałach kierunki informatyczne (informatykainformatyka stosowanainformatyka w inżynierii komputerowej), a także: architekturabudownictwoarchitektura krajobrazuelektrotechnika i automatykaautomatyka i robotyka oraz odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna.

W letniej rekrutacji na rok akad. 2024/2025 Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia – stacjonarnych i niestacjonarnych – 3,9 miejsc (w tym ok. 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia). Podczas pierwszego postępowania kwalifikacyjnego złożono na nie ponad 8 tysięcy podań. PK oferuje ponad 30 kierunków studiów, niektóre prowadzone w j. polskim i j. angielskim. Najwięcej miejsc czeka na kierunkach: budownictwoarchitekturainformatyka (na kilku wydziałach).

Kandydaci, którzy wzięli udział w pierwszym postępowaniu poznali jego wyniki. Ci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na I rok studiów, mają teraz czas na złożenie wymaganych dokumentów. W lipcu ogłoszone zostaną wyniki jeszcze dwóch postępowań rekrutacyjnych według harmonogramów wydziałowych komisji rekrutacyjnych. Na wolne miejsca (są widoczne cały czas w Portalu rekrutacyjnym PK w panelu do rejestracji) cały czas można zapisywać. Rejestracja będzie trwać także w sierpniu i wrześniu (ogłoszenie wyników z rejestracji z sierpnia i września nastąpi w dwóch postępowaniach kwalifikacyjnych we wrześniu).

W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci na Politechnikę Krakowską najwięcej podań złożyli na kierunki z grupy IT (w sumie blisko 1400) oraz inżynierskie klasyki – architekturę oraz budownictwo. Największa konkurencja o 1. miejsce była na kierunku Informatyka stosowana na Wydziale Mechanicznym (blisko 6 zgłoszeń na miejsce).

Najwięcej podań w 1. postępowaniu kwalifikacyjnym w rekrutacji na PK na studia stacjonarne I stopnia na rok 2024/2025 złożono na kierunki:

→ Architektura w j. polskim lub angielskim (W. Architektury) – 850 (liczba miejsc 255+30)

→ Budownictwo w j. polskim lub angielskim (W. Inżynierii Lądowej) – 731 (504+36)

→ Informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) – 593 (liczba miejsc 108)

→ Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 428 (72)

→ Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 418 (108)

→  Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 374 (72)

Czołówka kierunków studiów stacjonarnych I stopnia pod względem liczby zgłoszeń na miejsce w 1. postępowaniu kwalifikacyjnym na PK to:

→ Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 5,94

→ Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 5,19

→ Architektura krajobrazu (W. Architektury) – 4,53

→ Informatyka (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 4,12

Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 3,87

→ Automatyka i robotyka (W. Mechaniczny) – 3,49

→ Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna (W. Inżynierii Środowiska i Energetyki) – 3,42

Architektura w j. polskim lub angielskim – 3,33

Rekrutacja na Politechnikę  na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia oraz niektóre kierunki na studiach II stopnia (magisterskich), trwa w trybie ciągłym do września. Wtedy będą znane ostateczne wyniki naboru. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramów prac komisji rekrutacyjnych na poszczególnych wydziałach, kierunków studiów oraz wymaganych dokumentów można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym PK. Tam również możliwość przejścia do Systemu elektronicznej rejestracji, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje o trwających wciąż naborach na poszczególne kierunki.