Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki - WorekBuszu
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

01.12
2020
Trwa festiwal „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”

Trwa festiwal „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”

 
Trwa festiwal „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”
W połowie listopada rozpoczął się projekt „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, który potrwa do 5 grudnia. Warsztaty, wykłady, pokazy, prelekcje, spacery i spotkania – w tym roku, ze względu na epidemię odbywają się on-line, a motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Dom”.

Sytuacja zagrożenia epidemicznego COVID-19 nałożyła na nas szereg wyzwań i ograniczeń. Sporą cześć czasu w tym roku spędziliśmy w domu, dlatego hasłem tegorocznej edycji jest „Dom”. Nasze centra życiowe stały się przestrzeniami, w których realizujemy wszystkie potrzeby związane z rodzinnymi i jednocześnie zawodowymi obowiązkami. Codzienna praca, nauka, jak również wolny czas oraz interakcje społeczne realizowane są obecnie w oparciu o nasze prywatne otoczenie i rzeczywistość wirtualną – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, która zaprasza do udziału w festiwalu. Tegoroczny program „Sztuki do rzeczy” zawiera wiele atrakcyjnych propozycji dla dorosłych, jak też dzieci, bo design jest dla każdego.
 
Za nami, w odmienionej formule, inicjatywa „Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem”, czyli wiele ciekawych przedsięwzięć nastawionych na prezentację nowych trendów oraz spotkania między innymi z Bronisławem Krzysztofem, Katarzyną Sosenko, Ewą Kowalewską-Kondrat czy Michałem Zaczyńskim, a także Targi Kogel Mogel i wiele warsztatów, spotkań i webinarów poświęconych designowi i przemysłom kreatywnym.
 
A co jeszcze przed nami? Program jest bardzo bogaty, każdy może znaleźć ciekawą inicjatywę i wziąć w niej udział bez wychodzenia z domu. Przybliżamy kilka propozycji.
 
Chcesz zostać stylistą wnętrz? Pod takim hasłem odbyły się warsztaty z architektem wnętrz przeznaczonym dla osób, które urządzały nowe mieszkanie i dla tych, którzy chcieli zmienić charakter swojego istniejącego wnętrza, zorganizowane 27 listopada przez Forum Designu.
 
Do końca festiwalu można brać udział w warsztatach „Designer w Domu” prowadzonych przez profesjonalistów. Eksperci pokażą, w jaki sposób wykorzystać i kreatywnie zaaranżować przestrzeń w domu lub samodzielnie wykonać dla bliskich wyjątkowy prezent na święta (na przykład pufy czy kompozycję lasu w słoiku w świątecznej aranżacji).
 
W ramach tegorocznej edycji projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” na stronie Pracowni Stroju Krakowskiego (podstrona Bronowickiego Archiwum Społecznego) publikowane są instruktaże „Haft po krakowsku”, dotyczące haftów i technik hafciarskich wykorzystywanych do zdobienia gorsetu krakowskiego i bronowickiego. Kompletne instrukcje pomogą wykonać: zdobiony skomplikowanym metalowym szamerunkiem dziecięcy gorset bronowicki, zdobiony haftem płaskim dziecięcy gorset bronowicki, plecak ze wstawką z haftem płaskim, torebkę z haftem płaskim, dziecięcy gorset krakowski zdobiony skomplikowaną dekoracją z cekinów oraz torebkę zdobioną haftem koralikowym.
„Sztuka do rzeczy” to także pokazy filmowe oraz pasmo dla dzieci, takie jak warsztaty „Sztuka w Szkle” prowadzone przez Centrum Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej 3, a także warsztaty z serii Future design dla dzieci. W sobotę, 28 listopada dzieci zastanawiały się, jak powinien wyglądać transport publiczny podczas pandemii, a w niedzielę, 29 listopada wymyślały, jak powinien wyglądać przystanek transportu miejskiego i zaprojektują lądowisko dla latających taksówek.
 
5 grudnia odbędą się warsztaty plakatowe organizowane przez Dydo Poster Gallery, podczas których dzieci z pomocą materiałów papierniczych, starych plakatów, gazet, ulotek, farb i rysunków będą tworzyły prace wokół tematu zero waste.
 
28-29 listopada odbyły się targi artystów i dizajnerów Nówka Sztuka. Wydarzenie programowo skierowane było do twórców, koneserów sztuki i designu, miłośników oryginalnych dzieł i poszukiwaczy nowych talentów stawiających sobie za cel ułatwienie artystom nawiązania kontaktów oraz współpracy z odbiorcami ich twórczości. Organizatorzy zapraszali wszystkich, którzy byli zainteresowani nawiązaniem współpracy z młodymi artystami i projektantami grafiki, w tym wydawców, architektów, przedstawicieli biznesu oraz branż kreatywnych. W tych samych dniach (28-29 listopada) była też możliwość udziału w czacie. Była to szansa na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z artystami poprzez stworzoną w tym celu stronę internetową targów.
 
Targi to także galeria online przybliżająca sylwetki twórców i ich prace wyselekcjonowane przez profesjonalne jury, możliwość zakupów on-line, konsultacje, warsztaty (np. tapicerowania dla dorosłych, design thinking dla dzieci i młodzieży), wywiady i spotkania live oraz webinary z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą na przykład o tym, jak inwestować w sztukę, przybliżą ceramikę Łysogórską i szkło artystyczne. Dodatkowo początkujący twórcy będą mieli możliwość konsultacji swoich portfolio z ekspertami.
 
4 grudnia odbędzie się „Strefa Debiutów”. To propozycja skierowana do niezależnych twórców chcących sprzedawać i promować swoje produkty. To również inicjatywa dla wszystkich, którzy nie wiedzą, jak wdrożyć swoje dzieło do produkcji czy wprowadzić je do szerszej sprzedaży. Strefa jest pierwszym realizowanym w Polsce projektem łączącym trzy podstawowe zadania: promocję projektantów, stałą ekspozycję oraz sprzedaż.
 
Projekt „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” realizowany jest przez miasto Kraków wraz z krakowskim środowiskiem skupionym wokół przemysłów kreatywnych. To znakomita okazja do pokazania możliwości i potencjału krakowskiego środowiska artystycznego związanego właśnie z przemysłami kreatywnymi. Wydarzenie jest też spójne ze Strategią Rozwoju Miasta Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030”, gdzie jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę, poprzez rozwój przemysłów kreatywnych.
 
Szczegółowy program tegorocznego wydarzenia znajduje się tutaj. Zapraszamy także do śledzenia informacji publikowanych na instagramowym profilu festiwalu oraz na facebookowym profilu Krakowskie Noce. Zapraszamy!
 
---
źródło: Krakow.pl
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners