Foo Fighters - Best of You

Teatr KTO zainauguruje działalność w nowej siedzibie

Po 44 latach działalności artystycznej Teatr KTO otwiera własną, długo wyczekiwaną siedzibę w dawnym budynku legendarnego kina Wrzos, przy ul. Zamoyskiego 50. Działalność Teatru KTO w nowym miejscu zostanie zainaugurowana spektaklem „Teatr Otwarty”, który został zaplanowany na 6 i 7 września.

Po 44 latach wędrowania, od polskich ulic i placów po renomowane sale teatralne na całym świecie, otrzymaliśmy budynek w sercu krakowskiego Podgórza, spadek po dawnym kinie Wrzos. Kraków wzbogacił się o nową scenę, a Teatr KTO ma nareszcie swój dom. Podczas inauguracji chcemy pokazać naszą dwutorową działalność – plenerową i sceniczną. Stąd część widowiska odbędzie się w ogrodzie, a druga część w budynku. Spektakl złożony będzie z etiud przygotowanych przez najwybitniejszych twórców teatralnych z całej Europy. Wykorzystamy charakterystyczne dla Teatru KTO środki – elementy teatru w przestrzeni miejskiej, zaskoczenia, instalacji, tańca i performansu. W październiku natomiast ruszamy z regularnym repertuarem scenicznym – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Nowy dom Teatru KTO to przestrzeń wielofunkcyjna, zintegrowana z zielenią parku Bednarskiego, ulicą Zamoyskiego i wzgórzami Krzemionki. Wnętrze sali teatralnej jest minimalistyczne, monochromatyczne, czarne, dając dzięki temu doskonałe tło dla kreacji teatralnych, koncertów i performance’ów.

Projekt artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego z zespołem doskonale łączy tradycję ze współczesnymi trendami. Nowa siedziba teatru to kombinacja nowoczesnej przestrzeni, pionierskich rozwiązań technologicznych, z jednoczesnym zachowaniem historycznych elementów. Jednym z kluczowych założeń projektu było odrestaurowanie fasady do jej pierwotnej formy z XIX wieku, jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku zgromadzenia św. Wincentego á Paulo.

Bazą nowego obiektu KTO jest czarny prostopadłościan sali teatralnej. Nad konstrukcją rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania, dzięki czemu możliwe jest otwarcie sali. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni. Cały budynek został podzielony według funkcji, jakie pełnią kolejne pomieszczenia. Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich.

Projekt architektoniczny budynku łączy się płynnie z zielenią parkową na tyłach obiektu, gdzie powstał ogród sensoryczny oraz altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Od strony parku Bednarskiego kompleks został dopełniony tarasem widokowym.

Więcej informacji można znaleźć tutaj. Zobacz wizualizację siedziby Teatru KTO.

Źródło: Krakow.pl