Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki - Inzynierskie Historie _ arabski fizyk Al Haitam i optyka
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

13.05
2025
Święto Szkoły 2025

Święto Szkoły 2025

 
Święto Szkoły 2025
Od wielu lat maj na Politechnice Krakowskiej kojarzy się ze Świętem Szkoły – szczególnym dniem w całym roku akademickim. 14 maja odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Krakowskiej oraz otwarty pokaz filmu „Kos”.

Tym razem uczelniane święto przypada 14 maja i – podobnie jak inne cykliczne wydarzenia – wpisuje się w obchody jubileuszu 80-lecia Politechniki. Tradycyjnie, w dniu Święta Szkoły o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu PK w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” na kampusie przy ul. Warszawskiej. Zasłużeni pracownicy uczelni otrzymają odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę, a także odznaczenia Politechniki Krakowskiej: Medal „Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej”, Złotą i Honorową Odznakę Politechniki Krakowskiej, Nagrody Rektora za 2024 r., nagrody za wyróżniające osiągnięcia badawcze i badawczo-dydaktyczne oraz za utworzenie e-kursów. W politechnicznym wydarzeniu wezmą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych – zdobywcy pierwszych trzech miejsc w konkursie związanym z ofertą mini kursów, a także dyrektorzy szkół, które trafiły na podium w tej rywalizacji. Zachęcamy do śledzenia relacji „na żywo” z uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Krakowskiej z okazji Święta Szkoły. Ponadto, 14 maja o godz. 15.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych członków społeczności do pawilonu „Kotłownia” na bezpłatny pokaz filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony.

 

Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie w budynku „Działowni” zostanie poprzedzone pochodem członków Senatu Politechniki Krakowskiej wraz z uczestnikami posiedzeń z głosem doradczym, m.in. byłymi rektorami uczelni i dziekanami wydziałów, a także prodziekanami, przez kampus główny PK. Na czele pochodu, oczywiście oprócz pocztów sztandarowych, pójdzie Krakowska Orkiestra Staromiejska pod batutą Wiesława Olejniczaka. O oprawę muzyczną święta zadba również Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyrekcją Marty Stós oraz jeden z naszych studentów – niespodzianka dla uczestników i osób śledzących transmisję on-line [link do transmisji zostanie podany nieco później].

 

Szczególnym momentem wydarzenia będzie przekazanie Muzeum Politechniki Krakowskiej przez dr. inż. Jacka Magierę (Wydział Inżynierii Lądowej) i jego małżonkę historycznego dokumentu związanego z Tadeuszem Kościuszką. W programie również wystąpienie Jacka Kołodzieja, kierownika Stacji Obsługi i Remontów w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym S.A., miłośnika komunikacji miejskiej w Krakowie, autora książki pt. „Krakowskiej tramwaje” i licznych publikacji poświęconych komunikacji w mieście, a także absolwenta Politechniki Krakowskiej. Tematem wystąpienia Jacka Kołodzieja będą początki komunikacji zbiorowej w Krakowie. 

 

W trakcie posiedzenia Senatu ogłoszony zostanie także zwycięzca konkursu na projekt muralu, który ma zostać zrealizowany na elewacji północnej budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK przy ul. Warszawskiej 24. Miejsce ekspozycji jest szczególne, gdyż – w związku z lokalizacją kampusu w bezpośrednim sąsiedztwie głównego węzła komunikacyjnego – mural będzie oglądany codziennie przez tysiące mieszkańców Krakowa, pracowników kompleksów biurowych i pasażerów komunikacji zbiorowej. Przypomnijmy, że w konkursie na projekt politechnicznego muralu mogli wziąć udział zarówno artyści z dorobkiem, jak i debiutanci. Oceny prac dokonała Komisja Konkursowa, w skład której weszli: prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej; prof. dr hab. sztuk plastycznych Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dr Kazimierz Koprowski, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon: prof. dr hab. inż. arch. Maria Żychowska, kierownik Katedry Rysunku Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej; Aleksandra Litorowicz, prezeska Fundacji Puszka, kulturoznawczyni, badaczka, kuratorka; Marta Kutniowska, plastyk Miasta Krakowa; mgr Anna Chmura – Kierownik Działu Promocji Politechniki Krakowskiej. Dyrektorem artystycznym Konkursu był Artur Wabik. Nadesłane propozycje reprezentowały zróżnicowane podejścia artystyczne i wysoki poziom merytoryczny. Spośród zgłoszonych prac wybrano projekt, który spełnił założenia regulaminowe oraz został wysoko oceniony pod względem zgodności z tematyką konkursu, oryginalności koncepcji i potencjału wizualnego w kontekście przestrzeni kampusu.

 

Dodatkową atrakcją związaną ze Świętem Szkoły będzie bezpłatna projekcja filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony. Wydarzenie zaplanowano 14 maja o godz. 15.00 w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia”. Seans wybrano nieprzypadkowo. Produkcja, która polską premierę kinową miała w styczniu 2024 r., zabiera widzów do czasów kościuszkowskich. Twórcy posługują się nowoczesnymi środkami filmowego wyrazu, więc film może momentami mocno zaskoczyć widzów. Jak możemy przeczytać na stronie dystrybutora: Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W rolę Tadeusza Kościuszki w produkcji „Kos” wcielił się Jacek Braciak, a na ekranie zobaczymy również Roberta Więckiewicza, Agnieszkę Grochowską czy Bartosza Bielenię. 

 

Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, „Kos” otrzymał najważniejszą nagrodę, a więc Złote Lwy, ale też kilka innych nagród. Robert Więckiewicz został uhonorowany w kategorii Drugoplanowa rola męska, Piotr Kmiecik otrzymał statuetkę za montaż, a Aneta Brzozowska za charakteryzację.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych członków społeczności PK, pracowników i studentów. Równocześnie przypominamy, że ilość miejsc w sali głównej „Kotłowni” jest ograniczona (180 miejsc w głównej sali + 30 krzeseł na antresoli). W związku z tym oraz mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa, informujemy, że będziemy wpuszczać osoby na salę do momentu, gdy limit dostępnych miejsc nie zostanie w pełni wykorzystany. Dziękujemy za wyrozumiałość.

 

Partnerem wydarzenia jest Silesia Film. 

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners