Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Unknown
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

11.09
2024
Sukces reprezentantów PK na międzynarodowej scenie innowacji

Sukces reprezentantów PK na międzynarodowej scenie innowacji

 
Sukces reprezentantów PK na międzynarodowej scenie innowacji
Pod koniec sierpnia w Kanadzie odbyła się prestiżowa wystawa wynalazków. W gronie osób wyróżnionych medalami podczas International Invention Innovation Competition in Canada (#ICAN) są badaczki z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej – dr inż. Monika Topa-Skwarczyńska oraz dr inż. Klaudia Trembecka-Wojciga prowadzące prace badawcze w zespole prof. Joanny Ortyl. Wśród nagrodzonych są także naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, których projekt otrzymał złoty medal.
 
Po raz kolejny prace zespołów badawczych z Politechniki Krakowskiej zostały docenione na międzynarodowej wystawie wynalazków. Projekty związane z drukiem 3D, jak i dotyczące innowacyjnych materiałów wyróżniły się tym razem w Kanadzie podczas International Invention Innovation Competition (#ICAN). Naukowcy z PK przywieźli stamtąd dwa złote i jeden srebrny medal.
 
Złoty medal zdobył projekt dotyczący nowej generacji, nietoksycznych, antybakteryjnych żywic do przemysłu stomatologicznego, przeznaczonych do tworzenia tymczasowych koron i mostów poprzez fotoutwardzalny druk 3D. Jest on opracowywany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu Lider. Pracują nad nim: dr inż. Monika Topa-Skwarczyńska, mgr inż. Magdalena Jankowska, mgr inż. Katarzyna Starzak oraz dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK. Jego celem jest opracowanie nowych żywic do zastosowań dentystycznych. Obecnie dostępne na rynku żywice do produkcji materiałów stosowanych w protetyce, jak np. korony czy mosty posiadają wady, takie jak m.in. toksyczność składników, duży skurcz polimeryzacyjny i brak stabilności koloru. Autorom projektu zależy na wyeliminowaniu tych problemów. Żywica do zastosowań dentystycznych musi składać się z dwóch kluczowych składników z dobrze określonymi właściwościami. Wynalazek wykorzystuje m.in. monomery epoksydowe charakteryzujące się znacznie zmniejszonym skurczem polimeryzacyjnym, brakiem toksyczności i brakiem charakterystycznego zapachu. Drugim ważnym składnikiem żywicy są inicjatory. Wynalazek dotyczy opracowania fotoinicjatorów charakteryzujących się dużą wydajnością, ponieważ proces fotopolimeryzacji powinien przebiegać w jak najkrótszym czasie, a stopień reaktywności monomeru powinien być bliski 100 proc., tak aby nie było żadnych nieprzereagowanych monomerów.
 
Kolejny złoty medal z wystawy Invention Innovation Competition in Canada (#ICAN) przywieźli badacze z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Nagrodzony nim projekt nosi nazwę „Polimerowo-peptydowa maska modyfikowana nanocząstkami cynku do wspomaganiu regeneracji skóry”. W tym temacie badania realizują: Dominika Trager, Patryk Polanowski, Julia Iwaniec, mgr inż. Dagmara Słota, mgr inż. Karina Niziołek oraz prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec. Cel prezentowanego wynalazku to opracowanie maski ​​kosmetycznej stosowanej podczas leczenia trądziku pospolitego. Otrzymany biomateriał bazuje na glutationie, który jest silnym znanym przeciwutleniaczem pochodzenia naturalnego. Ponadto opracowany materiał stanowi środowisko biologiczne, które zdolne jest do uwalniania nanocząstek cynku. Obecność nanocząstek w preparacie zapewnia właściwości antybakteryjne, działając na mikroorganizmy, które rozwinęły właściwości antybiotykooporne. Materiały uzyskano w świetle UV w procesie fotosieciowania trwającym 6 minut. Technologia ta jest ekologiczna i ekonomiczna, nie wytwarza produktów ubocznych i nie wymaga stosowania toksycznych rozpuszczalników. Co ciekawe,  biomateriał w postaci maski można spersonalizować, dobierając dawkę składnika antybakteryjnego do danej osoby.
 
Na wystawie Invention Innovation Competition w Kanadzie srebrnym medalem został nagrodzony projekt „Światłoutwardzalna żywica z bimodalnymi nanocząstkami tlenku cyrkonu do wysokorozdzielczego druku 3D inspirowanych biologicznie ceramicznych rusztowań kostnych”. Jest on opracowywany przez naukowców z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej działających w  OrtylPhotoLab - mgr inż. Magdaleny Jankowskiej, inż. Weroniki Walczyk oraz dr hab. inż. Joanny Ortyl, prof. PK pod kierunkiem dr inż. Klaudii Trembeckiej-Wojcigi. Przedmiotem wynalazku jest nowa kompozycja fotoutwardzalnej żywicy, która zawiera po obu stronach bimodalne cząstki ceramiczne w skalach mikrometrowych i nanometrowych w celu poprawy właściwości struktur drukowanych w 3D. Innowacyjna formuła żywicy składa się z cząstek tlenku cyrkonu, które służą zarówno jako mikro, jak i nanowypełniacze. Cząsteczki w skali mikrometrowej zapewniają integralność strukturalną i wytrzymałość, podczas gdy cząstki w skali nanometrowej zwiększają wykończenie powierzchni i rozdzielczość szczegółów. Żywica została specjalnie zaprojektowana do wytwarzania kości ceramicznych inspirowanych biologią. Jest to projekt opracowany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu Lider.
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners