Snow Patrol - In The End - Radio Mix

Stypendium START 2022 - kolejne sukcesy PK!

Stu młodych naukowców otrzymało stypendia START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Wśród laureatów programu są badacze z Politechniki Krakowskiej – mgr inż. Wiktoria Tomal i dr inż. Krzysztof Adam Ostrowski.

START to najstarszy w Polsce program stypendialny dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

O finansowe wsparcie mogą ubiegać się młodzi naukowcy do 30. roku życia (lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia). Dorobek kandydatów – udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych – jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Formalnie, poprawne wnioski najpierw ocenia panel ekspercki, który najlepsze kandydatury kieruje do recenzji. Każdemu wnioskowi zakwalifikowanemu do tego etapu przygląda się kolejnych trzech recenzentów. Na podstawie opinii zebranych na poszczególnych etapach oceny merytorycznej wyboru laureatów dokonuje Zarząd Fundacji. Jego decyzja zatwierdzana jest przez Radę Fundacji.

W tym roku laureatów wybierano spośród 794 kandydatów. Aż 54 proc. wszystkich nagrodzonych posiada stopień doktora, w tym 23 kobiety i 31 mężczyzn. Łączna kwota przeznaczona przez FNP na stypendia w jubileuszowym konkursie programu START to 3 mln zł.

W gronie laureatów znaleźli się naukowcy z Politechniki Krakowskiej: doktorantka na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej mgr inż. Wiktoria Tomal (dziedzina: inżynieria chemiczna) oraz dr inż. Krzysztof Adam Ostrowski z Wydziału Inżynierii Lądowej (dyscyplina: budownictwo).

Więcej informacji, w tym lista laureatów, na stronie internetowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.