Michal Lebiest - Nocne Rendez Vous

2023
Stulecie urodzin prof. Juchnowicza – wystawa w Pałacu Krzysztofory i nadanie imienia MCK PK

Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK otrzyma imię wybitnego architekta i urbanisty – prof. Stanisława Juchnowicza. Uroczystość nadania imienia odbędzie się we wtorek 13 czerwca o godz. 18.00. Dzień później, w Pałacu Krzysztofory zostanie otwarta wystawa prezentująca pamiątki związane z prof. Juchnowiczem.

Jeden z najwybitniejszych polskich architektów i urbanistów urodził się 10 czerwca 1923 roku. Prof. Stanisław Juchnowicz był wieloletnim pracownikiem Politechniki Krakowskiej, dziekanem Wydziału Architektury PK i Wydziału Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Uniwersytecie im. Ahmadu Bello w Zarii, a także założycielem i dyrektorem Instytutu Projektowania Miast i Regionów WA PK. W 1985 r. na Politechnice Krakowskiej prof. Juchnowicz założył Ośrodek Kształcenia Urbanistów dla Krajów Rozwijających się (obecnie: Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK). Do końca zawodowej aktywności był jego dyrektorem, a następnie przewodniczącym Rady Naukowej. W setną rocznicę urodzin profesora Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK otrzyma imię Stanisława Juchnowicza. 13 czerwca zostanie także odsłonięta tablica upamiętniająca profesora.

Prof. Stanisław Juchnowicz był też postacią ważna dla Krakowa, chociażby jako współautor planu urbanistycznego Nowej Huty. Jednak ślady jego działalności można odnaleźć nie tylko w stolicy Małopolski. Za swoją działalność prof. Stanisław Juchnowicz został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi. W listopadzie 2013 r. otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Pamiątki związane z tą niezwykłą postacią zostaną zaprezentowane na wystawie w Pałacu Krzysztofory. Wystawę będzie można podziwiać od 14 czerwca w Sali Fontanowskiej. Zostanie ona zaprezentowana w ramach projektu „Widok na krakowian”, który jest częścią wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”. W ten sposób co kilka miesięcy przedstawiane są kolejne ważne dla miasta osoby. Wystawa upamiętniająca prof. Stanisława Juchnowicza będzie dostępna do końca września 2023 r. (w ramach biletu na wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca”).