Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki - NowineX
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

28.05
2021
Studentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki uczestniczką japońskiego programu studenckich wymian

Studentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki uczestniczką japońskiego programu studenckich wymian

 
Studentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki uczestniczką japońskiego programu studenckich wymian
Agnieszka Mach, studentka fizyki technicznej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej, zakwalifikowała się do programu MIRAI, koordynowanego przez japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Uczestnicy programu odwiedzą Japonię. Wyjazd poprzedzają regularne sesje z japońskim środowiskiem akademickim w ramach kilku sekcji tematycznych. 

Program MIRAI (nazwa pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego „przyszłość”) jest rodzajem krótkiego wyjazdu studenckiego do Japonii. Adresatami przedsięwzięcia organizowanego przez MSZ Japonii są studenci z Europy, Azji Środkowej i Kaukazu. Głównym celem programu jest promowanie wzajemnego zrozumienia i intelektualnych dyskusji na ważne tematy dotyczące świata. Już teraz uczestnicy odbywają cykliczne spotkania on-line, podczas których prowadzone są wykłady na temat Japonii, m.in. kultury tego kraju, nauki i rozwoju, a także warsztaty z udziałem japońskiej społeczności akademickiej. 
 
Rekrutacja do programu przebiegała dwuetapowo. Zainteresowane osoby musiały przesłać m.in. dokument zawierający oceny ze studiów (wymagana była wysoka średnia), skan paszportu oraz napisać o swoich motywacjach związanych z udziałem w programie. Po kilku tygodniach z wybranymi kandydatami kontaktowała się Ambasada Japonii w Polsce. Drugi etap rekrutacji miał formę rozmowy kwalifikacyjnej.
 
Studenci biorący udział w programie zostali podzieleni – w zależności od swojego wykształcenia i doświadczenia – na pięć grup tematycznych: Peacebuilding, Politics and Security, Economy and Business, Science and Technology, Arst and Culture. 
 
– W mojej grupie, która zajmuje się nauką i technologią, przeważają osoby z Europy. Udało mi się poznać studentów informatyki, bioinżynierii czy też astronomii z różnych części naszego kontynentu. To fantastyczne, że możemy spotykać się i dyskutować o ważnych sprawach, mimo, że dzielą nas setki kilometrów. Na jednym ze spotkań skupialiśmy się np. nad Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Każdy z uczestników musiał przygotować krótką prezentację, a następnie przedyskutować swoje wnioski podczas trwania warsztatów – opowiada inż. Agnieszka Mach, uczestniczka programu i studentka II stopnia studiów na PK na kierunku fizyka techniczna (na zdjęciu / archiwum prywatne). 
 
– Mam nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje moich planów i jesienią będą mogła odwiedzić Japonię. To będzie na pewno niezwykłe doświadczenie, które zostanie ze mną na długo – mówi Agnieszka Mach. Zainteresowania naukowe studentki Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oscylują wokół pozyskiwania energii jądrowej. W swojej pracy magisterskiej Agnieszka planuje skupić się na zagadnieniach z pogranicza energii jądrowej i astrofizyki. W pracy inżynierskiej realizowanej pod kierunkiem dr hab. Joanny Jałochy-Bratek, prof. PK (Katedra Fizyki WIMiF), obronionej w styczniu br., zajmowała się reakcjami syntezy jądrowej w gwiazdach. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners