01.06
2021
Studentka WM PK Agnieszka Tkaczyk laureatką konkursu Kraków bez barier

W pięciu kategoriach 14. edycji konkursu „Kraków bez barier” przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień. Wśród laureatów znalazła się przedstawicielka Politechniki Krakowskiej.
Konkurs od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.
„Kraków bez barier” przez jedenaście lat był konkursem architektonicznym, ale dwa lata temu postanowiono rozszerzyć formułę o dodatkowe, ważne społecznie kategorie. Od 2018 roku nagrody i wyróżnienia otrzymują zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, jak też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Nowe podejście spotkało się z pozytywnym odzewem i zwiększoną liczbą zgłoszeń.
W kategorii innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze zwyciężył projekt elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi, który ma na celu przywrócenie osobom niepełnosprawnym utraconych funkcji amputowanej kończyny, a przez to poprawę jakości ich życia, zwiększenie komfortu psychicznego i umożliwienie powrotu do sprawności. Autorką projektu jest Agnieszka Tkaczyk, studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
Do tegorocznej edycji wpłynęło 46 zgłoszeń. W pięciu konkursowych kategoriach przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień. Więcej o nich:
kliknij tutaj
« powrót