19.12
2019
Studentka PK zaprojektowała elektroniczną protezę ręki
Agnieszka Tkaczyk, studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej zaprojektowała elektroniczną protezę ręki sterowaną impulsami mięśniowymi. Projekt został zrealizowany w ramach 7. edycji Koła Naukowego ABB – firmy będącej globalnym liderem technologii z dziedziny energetyki i automatyki.
Inicjatywa ABB skierowana jest do studentów uczelni technicznych, a także uczniów najstarszych klas średnich szkół technicznych. Uczestnicy Koła Naukowego, działającego przy Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie, mogą korzystać z pomocy naukowców i specjalistów, zaplecza technologicznego, a także wsparcia finansowego.
Agnieszka Tkaczyk, studentka inżynierii biomedycznej na PK nad swoim wynalazkiem pracowała przez 9 miesięcy, a sam pomysł narodził się dawno. Jedną z inspiracji były powieści Stanisława Lema. Jak mówi autorka rozwiązania pn. „Elektroniczna proteza ręki sterowana impulsami mięśniowymi”, projektowanie tego typu urządzeń daje ogromną satysfakcję, ponieważ będą one mogły pomóc w powrocie do normalnego życia osobom po amputacji.
– W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki – tłumaczy Agnieszka Tkaczyk.
W protezie autorstwa studentki
Politechniki Krakowskiej każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się w „neutralnym miejscu” na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty.
–
Moje rozwiązanie jest prototypem. Zaplanowałam już spore ulepszenia projektu. Dotyczy to również samej konstrukcji. Ta obecna została wydrukowana przy pomocy drukarki 3D – mówi Agnieszka Tkaczyk.
Projekt studentki PK został zrealizowany pod opieką Roberta Fiołka i Artura Zawadzkiego z firmy ABB. Oprócz elektronicznej protezy ręki, podczas 7. edycji Koła Naukowego ABB jego uczestnicy zajmowali się segmentacją obrazu przy użyciu teorii grafów, projektem samouczącego się robota, czy maszyny do automatycznego sklejania pierogów. Nabór do nowej edycji, która rozpocznie się w lutym 2020 r., trwa (do 31 grudnia br.).
Na zdjęciach, Agnieszka Tkaczyk i jej projekt / fot. materiały A.T.
« powrót