Zadanie opracowania projektów pawilonu zostało postawione studentom I roku architektury w ramach przedmiotu “Wprowadzenie do projektowania”, prowadzonego przez prof. dr hab. inż. arch. Justynę Kobylarczyk z Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Wydziału Architektury PK. Realizacja zadania odbyła się we współpracy z przedstawicielami Muzeum Lotnictwa Polskiego w ramach łączącego uczelnię i muzeum porozumienia o kooperacji.
Powstało 28 studenckich projektów o charakterze koncepcyjnym. Mogą być cenną inspiracją dla władz Muzeum Lotnictwa Polskiego przy planowaniu parku kieszonkowego z pawilonem o różnych funkcjach na przedpolu wejścia do budynku głównego instytucji. Zakres opracowania w projektach studenckich obejmował m.in. kawiarnie, poczekalnie, przechowalnie bagażu, kasy, punkt informacyjny oraz sanitariaty. W niektórych projektach uwzględniono także przestrzeń wielofunkcyjną zapewniającą elastyczne, czasowe przekształcenia lub przestrzeń na mniejsze wystawy. – W pomysłach studentów można znaleźć bardzo wiele oryginalnych rozwiązań, jeśli chodzi o samą bryłę pawilonu, ale także stosowane materiały i rozwiązania funkcjonalne. Założeniem był budynek o dwóch kondygnacjach lub parterowy z kondygnacją podziemną. Rozwiązania materiałowe są bardzo różnorodne, ale bardzo ważny był wymóg projektowania zrównoważonego, uwzględniającego rozwiązania przyjazne dla środowiska np. zielone ściany, zielone dachy, odzyskiwanie wody opadowej czy wykorzystanie energii słonecznej – mówi dr inż. arch. Elżbieta Kusińska z Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego WA PK.
Po wernisażu, który odbędzie się 8 maja w godz. 8.30-11 w Muzeum Politechniki Krakowskiej, wystawa będzie prezentowana od 12 maja do końca czerwca w budynku Wydziału Architektury przy ulicy Podchorążych 1 (II piętro).