Zywiołak - OSLO

2024
Studencki „Kościuszkon” jest organizowany przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji PK

ego druga edycja odbędzie się w sobotę i niedzielę (8-9 czerwca) w Klubie Studenckim Kwadrat w Krakowie. Podczas trwającego bez przerwy 24-godzinnego maratonu programowania studenci będą mieli za zadanie zaprogramować aplikacje, które wpisują się w koncepcję “Smart City”. Podczas wydarzenia odbędą się również pokazy rozszerzonej rzeczywistości oraz inne atrakcje.

W drugim „Kościuszkonie” zmierzy się 50 uczestników podzielonych na 14 zespołów (każdy zespół może liczyć od 2 do 4 osób). Zgłosili się m.in. studenci i studentki Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej. Jest też jedna drużyna z Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie (z zawodnikiem z Zespołu Szkół nr 1). Centralnym elementem wydarzenia będzie turniej programowania, w którym zespoły będą musiały stworzyć oprogramowanie, które realizuje w jakiś sposób założenia koncepcji inteligentnego miasta lub rozwiązuje problemy, które zaproponują uczestnikom partnerzy wydarzenia.

– Temat hackathonu ujawnimy dopiero podczas wydarzenia, ale możemy powiedzieć, że przykłady problemów do rozwiązania będą podawać przedstawiciele naszych partnerów, czyli firm Hitachi, Vention, JakDojadę, Luxoft, Kolei Małopolskich oraz miasta Kraków – mówi Jakub Kubica z Samorządu Studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, jednego z organizatorów wydarzenia – To jednak nie wszystko. Przedstawiciele tych firm i instytucji będą również opisywać dane problemy. Będą dawać rady jak można je rozwiązać, sugerować kierunki działania.

Taką samą rolę będą pełnić również obecni na wydarzeniu mentorzy. Wspomogą zespoły radami oraz będą odpowiadać na ewentualne pytania dotyczące projektów.

Mentorami będą:

• Z Politechniki Krakowskiej: Adrian Widłak
  • Z firmy Hitachi: Mariusz Wójcik, Katarzyna Furmańska oraz Przemysław Drożdża
  • Z Kolei Małopolskich: Peter Jancovic oraz Marcin Podolak
  • Z firmy Vention: Pavel Yezhov

Jurorami w konkursie będą:

• Z Politechniki Krakowskiej: Adrian Widłak, Piotr Szuster oraz Patryk Paluch
  • Z firmy Hitachi: Mariusz Wójcik oraz Agnieszka Wojtysiak
  • Z firmy Vention: Pavel Yezhov
  • A także przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa.

Trzy najlepsze zespoły otrzymają nagrody finansowe (3 tys., 2 tys. i 1 tys. zł).  Rywalizacji w programowaniu towarzyszyć będą stoiska partnerów, pokazy związane z rozszerzoną rzeczywistością oraz drukiem 3D i inne atrakcje. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 10:00 w Klubie Kwadrat (ul. Skarżyńskiego 1). Organizatorzy przygotowali tam sale do pracy i do odpoczynku, ale zalecają zabranie ze sobą koców, poduszek lub śpiworów w celu ewentualnej drzemki, zapewniają też napoje i posiłki, w tym tradycyjną dla tego typu wydarzeń pizzę. Partnerami w tym zakresie są pizzeria Babilon oraz firma MakaRun. W niedzielę będzie również catering śniadaniowy zapewniony przez Convention Bureau.

Prezentacje przygotowanych przez zespoły aplikacji rozpoczną się w niedzielę 9 czerwca o godzinie 13:30 i potrwają około dwóch godzin. W godzinach 15:30-16:00 przewidziane jest rozdanie nagród dla zwycięzców rozgrywek e-sportowych #PlayWithPK, które miały miejsce na przełomie grudnia i stycznia. Ogłoszenie zwycięzców hackathonu wraz z rozdaniem nagród rozpocznie się o godzinie 16:00.

Organizatorami wydarzenia są: Wydział informatyki i Komunikacji Politechniki Krakowskiej, Samorząd Studencki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK oraz Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Koło Naukowe COSMO PK oraz Fundacja Politechniki Krakowskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Kościuszkonu i profilu wydarzenia na FB.