The Ting Tings - Keep Your Head

Studencka akcja rejestracji dawców szpiku i komórek macierzystych na PK

Na Politechnice Krakowskiej po raz kolejny odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, organizowana przez Fundację DKMS Polska w ramach projektu Helpers’ Generation. Rejestracji będzie można dokonać w dniach od 3 do 5 kwietnia br. na wszystkich kampusach PK oraz Osiedlu Studenckim w Czyżynach.

W akcji mogą wziąć udział zdrowe osoby w wieku 18-55 lat. Wystarczy we wskazanym miejscu (lista poniżej na plakacie - kliknij, aby powiększyć) wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa od 3 do 4 miesięcy.

Założona w 2008 r. Fundacja DKMS Polska jest niezależną organizacją pożytku publicznego i największym ośrodkiem dawców komórek krwiotwórczych w kraju. W ramach projektu Helpers’ Generation, realizowanego od 2013 r., przeprowadzono 1 036 akcji rejestracji i do tej pory zarejestrowano 115 041 potencjalnych dawców szpiku.