Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Pendragon - Paintbox (acoustic version)
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

18.12
2020
Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej pomagają ratować zabytki

Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej pomagają ratować zabytki

 
Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej pomagają ratować zabytki
Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej wsparli inicjatywę kolegów z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

  

  

Studenci ASP postanowili uratować barokowe malowidła naścienne w zniszczonej kaplicy Góry Oliwnej przy kościele w Rapocinie. Zły stan obiektu sprawił, że potrzebna była pomoc studentów Politechniki Krakowskiej.

Inicjatywa studencka WKiRDS ASP w Krakowie zakładała zabezpieczenie i przeniesienie pozostałości malowideł ściennych w kaplicy. Ponieważ ślady po katastrofie sklepienia i dachu budynku wskazywały, iż osobom przebywającym w pobliżu może grozić niebezpieczeństwo, niezbędnym okazało się uprzednie odpowiednie zabezpieczenie kaplicy. Zadania tego podjęli się Karolina Olucha, Kinga Przygoda, Paweł Wyparło i Jadwiga Mucha – studenci studiów I stopnia na kierunku budownictwo i jednocześnie członkowie Koła Naukowego Konstrukcji Drewnianych i Innych Surowców Tradycyjnych KORNIKI. Nad każdym etapem prac wykonywanych przez studentów czuwali opiekunowie koła: mgr inż. Tomasz Kochański, dr inż. Dorota Kram oraz mgr inż. Klaudia Śliwa-Wieczorek.

Studenci z Wydziału Inżynierii Lądowej PK włączyli się do akcji ratowania zabytku w lutym 2020 roku. Pracę rozpoczęli od wykonania kompleksowej inwentaryzacji konstrukcyjno-budowlanej zachowanych murów oraz znajdującej się pod nimi krypty. Członkowie KN KORNIKI zinwentaryzowali charakterystyczne wymiary obiektu, zbadali stan i przekrój murów oraz wyznaczyli ich deformację po katastrofie. Po zakończeniu prac w terenie przystąpili do opracowywania koncepcji konstrukcji wzmacniającej, którą planowali wykonać z ogólnie dostępnego materiału budowlanego jakim jest drewno. Przygotowana przez studentów dokumentacja projektowa uzyskała niezbędne pozwolenia. Na jej podstawie wykonano – przy pomocy mieszkańców Rapocina – konstrukcję, która pozwoliła studentom ASP w Krakowie bezpiecznie przystąpić do prac konserwatorskich.

Drewniana konstrukcja znakomicie spełniła swoją rolę, dzięki czemu akcja ratunkowa studentów WKiRDS ASP zakończyła się sukcesem. Wszystkie XVIII-wieczne freski zostały, za pomocą specjalnej techniki, przeniesione do głogowskiej kolegiaty, gdzie poddano je procesowi konserwacji.  

  

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners