Kobranocka - I nikomu nie wolno sie z tego smiac

2023
Studenci Politechniki Krakowskiej wygrali konkurs na projekt nowego programatora modułów optycznych

Michał Pawlus i Jakub Kot, studenci inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, zostali zwycięzcami konkursu „For Sustainable Networks” na projekt obudowy programatora modułów optycznych Smart Recode Device GBC Photonics.

Konkurs zorganizowała firma Salumanus, lider branży telekomunikacyjnej. Nagrodą specjalną w konkursie uhonorowana została Maja Szymańska,  także studentka inżynierii wzornictwa przemysłowego na PK, której projekt zdobył największe uznanie klientów firmy.

Salumanus dostarcza rozwiązania do budowy nowych i rozbudowy istniejących sieci telekomunikacyjnych. Od ponad 20 lat specjalizuje się w transmisji danych z wykorzystaniem sieci optycznych.  Celem konkursu „For sustainable networks” było wyłonienie najciekawszego projektu obudowy programatora modułów optycznych SRD GBC Photonics czyli urządzenia umożliwiającego wielokrotne przeprogramowanie modułów optycznych (co zmniejsza ilość elektroodpadów). Moduł optyczny (transceiver) to kluczowy element każdej sieci telekomunikacyjnej, odpowiada za przetwarzanie sygnałów elektrycznych na optyczne, umożliwiając przesyłanie danych światłowodami. Uczestnicy konkursu na projekt obudowy dla programatora SRD GBC Photonics mieli wziąć pod uwagę  ideę zrównoważonego rozwoju sieci oraz pozostałe cechy odpowiedzialnego środowiskowo produktu (m.in. future-proof, scalable, flexible, cost-effective).

Prace konkursowe zgłosiło w sumie 23 projektantów i zespołów projektowych. Jury, którego honorowym członkiem był dr hab. inż. Zbigniew Latała z Politechniki Krakowskiej, wyłoniło trzy finałowe projekty. W drugim etapie konkursu ich wizualizacje zostały udostępnione na stronie www.salumanus.com i poddane głosowaniu internautów.

Najwięcej głosów zdobył projekt obudowy SRD GBC Photonics autorstwa Michała Pawlusa i Jakuba Kota. Minimalistyczny design, funkcjonalna obudowa zaprojektowana tak, aby ułatwić transport i składowanie większej liczby urządzeń oraz specjalne wcięcie na kabel zasilania – tym wyróżniła się zwycięska praca. Do duetu studentów inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym PK trafiła nagroda główna w wysokości 5 tys. zł.

Salumanus zdecydował także o przyznaniu nagrody specjalnej, również w wysokości 5 tys. zł, dla finalistki konkursu Mai Szymańskiej, także studentki Wydziału Mechanicznego PK. - Doceniając ogromną różnorodność i wysoki poziom projektów zgłoszonych w konkursie postanowiliśmy przyznać również nagrodę specjalną.  Praca Mai Szymańskiej spotkała się z największym uznaniem obecnych i przyszłych użytkowników SRD GBC Photonics, zagłosowało na nią najwięcej naszych klientów – wyjaśnia prezes Marcin Bała. Obudowa SRD GBC Photonics zaproponowana przez studentkę Politechniki to prosta, kompaktowa forma. Odpowiednio dobrana kolorystyka złamanej bieli i grafitu wyraża lekkość i elegancję. Każdy port posiada swoją wkładkę zabezpieczającą, wyciąganą na czas przeprogramowywania danego modułu optycznego.

Nagrody wręczono 12 kwietnia 2023 r. podczas oficjalnego zakończenia konkursu w krakowskiej siedzibie firmy Salumanus.  Obecnie trwają w  niej prace nad najnowszą wersja programatora SRD 5.0, który oprócz dodatkowych funkcjonalności technicznych zostanie zaprezentowany w nowej obudowie. Przy wyborze jej ostatecznego kształtu firma może skorzystać z konkursowych pomysłów młodych projektantów z Politechniki Krakowskiej.

Salumanus udanie współpracuje z krakowską uczelnią od kilku lat. Od 2018 roku na Wydziale Mechanicznym działa stworzone dla studentów informatyki stosowanej dydaktyczne laboratorium sieciowe, wyposażone przez firmę w sprzęt sieciowy DNC. Studenci PK mogą też korzystać ze stworzonego dla nich programu szkoleń, stażów oraz praktyk w ramach Laboratorium Kariery Salumanus. Eksperci firmy wygłaszają wykłady na temat zarządzania sieciami, uczestniczą też w konsultacjach programu kształcenia na kierunku informatyka stosowana.